Jump to content

Doktoraya Kabul Şartları Nelerdir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Lisans ve Yüksek Lisans’tan sonra gelen Doktora eğitimi, akademik kariyerin zirvesine tırmanmada önemli bir basamaktır. Tüm diğer basamaklardan sonra gelen Doktora aşaması bireylere ‘doktor’ unvanını kazandıran aşamadır.

 

 

Akademik kariyer yapmak, özellikle eğitim alanındaki bireyler için, oldukça zorlu bir süreçtir. Lisans eğitimini tamamlayan her birey alanına göre ya da farklı bir alandan yüksek lisans yapabilir. Bu aşamadan sonra Doktora eğitimine devam etmek yine bireyin tercihine bağlıdır. Ancak, üniversitede öğretim görevlisi, araştırma görevlisi ya da okutman olarak çalışan bireylerin, hele ki yüksek lisans eğitimlerini tamamlamışlarsa, kariyerlerinde yükselmek için önlerindeki öncelikli engellerden biri Doktoradır. Ancak bir üniversitede Doktora eğitimine kabul edilmek için belirli kriterler vardır.

 

 

Doktora kriterlerinde, alan aynı olsa bile zaman zaman üniversiteler arası farklılıklar göstermektedir. Örneğin, bazı üniversiteler yabancı dil bölümleri için YDS (eski adıyla KPDS ya da ÜDS) sınavlarından en az 80 alma koşulu koyarken bazıları bu barajı 90 olarak belirlemektedir.

 

 

Yabancı dil dışındaki bölümlerden başvuracak kişiler için YDS puanı genellikle 55 istenmektedir. Bazı üniversiteler ise YDS yerine TOFEL ya da IELTS gibi uluslar arası sınav puanlarıyla öğrenci alırken yine bazı üniversiteler de bazı alanlarda yabancı dil puanı istememektedir. Dolayısıyla Doktora başvurusu yapacağınız üniversitenin istediği koşulları bilmekte fayda var.

 

 

Yabancı dil puanı dışında ALES (ki en belirleyici yüzdeye sahip) puanı da istenmektedir. Bu sınavlara ek olarak lisans ve yüksek lisans diplomanız ve transkript ilk başvuruda istenen evraklar arasındadır. İlk başvuru aşamasından sonra istenen evraklarınız belirlenen koşullara uyuyorsa bilim sınavı hatta buna ek olarak mülakat düzenlenir.

 

 

Tüm bu aşamayı geçen bireyler ihtiyaç doğrultusunda üniversite tarafından ilan edilir. Doktora eğitim süresi en az 4 yarıyılı kapsar. Bu sürenin ilk 2 yarıyılı ders aşamasıdır (bazı üniversitelerde daha fazla olabilir). Ders aşamasından sonra en az 2 yarıyıl olmak üzere ‘tez aşaması’ gelir. Doktora eğitimi, bireyi çalıştığı alanda uzman düzeyine getirmeyi hedefler. Bu eğitimi alan kişiler üniversitelerin kendi alanında açtığı Yardımcı Doçent kadrolarına başvuru yaparak kariyerlerinde ‘öğretim üyeliğine’ ilk adımı atmış olurlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...