Jump to content

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üniversite tercih döneminde yabancı dil ağırlıklı bölümlerden birisini okumak isteyen öğrenciler için Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü seçenekler arasında yer alır. İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bu bölüm için öğrenci alımı yapar. DİL - 2 puan türü ile öğrenci yerleştirilir.

 

 

Bu bölüm için iyi bir sözel zekaya sahip olmakla birlikte lisede Yabancı Dil alanında eğitim almış olmak gerekir. Türkiye'nin yakın çevresindeki tarihe, dile ve kültüre ilgi duyarak bu ilgiyi profesyonel bir alanda geliştirmeye hevesli olmak gerekir. ​Bu bölümü okurken kültürel araştırmalar sıklıkla yapılacağı için araştırma faaliyetlerinde aktif rol alabilecek yetenek ve isteğe sahip olmak gerekir.

 

 

Dört yıllık lisans süresi boyunca, alfabeden başlanır ve gramer kuralaraı öğretilir. Lisans eğitimi süresince edebiyat ve kültür dersleri verilir ve gramer bilgisinin pekiştirilmesi hedeflenir. Çeviri ve sözlü anlatım dersleri, tarih dersleri ve edebiyat tarihi gibi dersler de programda yer alır. Yakın tarihe ait Yunan Dli ve Edebiyatı ile ilgili araştırma/inceleme dersleri verilir.

 

 

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?​

 

 

Yakın tarihte gelişen Yunan Dili ve Edebiyatı üzerindeki değişiklikleri inceler.

Çok uluslu kütüphanelerde bilirkişi görevinde bulunur.

Edebiyat sınıflandırmalarında bulunur.

Kamuda ve özel sektörde öğretmenlik yapabilir.

Çevirmenlik yapabilir.

Akademik kariyere devam edebilir.

Çağdaş Yunan Edebiyatı üzerine yayımlanana eserlerin editörlüğünü yapar.

Çağdaş Yunan dilinin tarihini ve yapısını inceler.

Edebi eserleri yerinde inceleme görevi için seyahat engellerinin olmaması gerekir. Çokuluslu kütüphanelerde saha araştırmacısı niteliğinde görev alabilirler. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde dilbilimcilerle ortak projelere imza atabilirler. Özel kurumlarda çevirmenlik ve okutmanlık görevlerinde bulunabilirler. Bunun yanı sıra Yunan Edebiyatı dersleri veren özel okullarda öğretmen olarak da görev alabilirler. Öğretmen olmak için Pedagojik Formasyon Sertifikası sahibi olmaları gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...