Jump to content

Halkbilim Mezunları Nerelerde Çalışır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Edebiyat Fakültesi bünyesinde eğitim veren Halkbilim bölümü Türk kültürü, gelenek, görenek ve ritüellerini bilimsel olarak ele alan ve bu disiplinin gelişmesi için araştırmalar yapan bir bölümdür. Hacettepe Üniversitesi başta olmak üzere eğitim veren ve kadro sayısı günden güne artan bölümün ilerleyen dönemlerde daha fazla ilgi görmesi beklenmektedir.

 

 

Halkbilim bölümü içerisinde Türk kültürünün doğuşu, gelişimi ve öğretilmesi hakkında teorik bilgiler verilir. Bu bölümden mezun olan kişilerin çalışma alanlarının başında Kültür ve Turizm Bakanlığı kadroları gelir. Bu kadrolarda Türk kültürünün vakıflar ve diğer kuruluşlar üzerinden tanıtılması ve araştırılması için görev alacak kişiler bulunur. Türkiyat Enstitüsü gibi kurumlarda Halkbilim uzmanı olarak görev yapan bu kişiler kültürü bir bilim dalı olarak görür ve bu alanda uygulamalı ve teorik çalışmalar yapar. Anadolu ağızlarının ve kültürünün tanıtılması için gerekli çalışmalar yapan bu kişiler devlet memuru statüsünde çalışır. Bu kadrolarda görev alabilmek için yeterli KPSS puanın alınmış olması gerekir.

 

 

Halkbilim bölümünden mezun olan kişilerin sayısının az olması, bu alanda üniversitelerde açılan kadrolarda görev bulma şansını arttırır. Halkbilim bölümü Ege Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nin öncülüğünde eğitimi verilmeye başlamış bir daldır. Bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak Halkbilim kadrolarında görev yapabilir. İlgili dil puanın alınması ve mülakatlarda başarılı olunması durumunda akademisyen olarak yurt içinde ve yurt dışında Türk kültürünün ve mirasının gelişimi için araştırmalarda bulunur.

 

 

Halkbilim bölümünden mezun olan kişiler dilerlerse pedagojik formasyon eğitimi alabilir. Bu eğitim sayesinde özel eğitim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda seçmeli olarak okutulan Folklor derslerinde görev alabilir. Türk kültürünün içerisinde bulunan halk oyunları, gelenekleri ve görenekleri konusunda yeni nesli bilgilendirme amacıyla görev alan bu öğretmenler, enstitüler aracılığıyla da Türk folklorunun tanıtımında aktif bir şekilde rol oynar.

 

 

Bölüm mezunları müzelerde ve diğer kültür alanlarında da görev alabilir. Buradaki tanıtım ve araştırma aktivitelerinin koordinasyonunu sağlayan görevliler bu bölümden mezun olan kişilerden seçilir. Halkbilim bölümü sayesinde Türk gelenek ve görenekleri Avrupa ve diğer dünya ülkelerinde tanıtılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...