Jump to content

Nasıl Komando Olunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Havada, karada, denizde her zaman ve her yerde görev alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin gözbebeği komandoluk; askerlik çağına gelmiş birçok gencin hayallerini süsler. Komando olmak için bir takım şartları taşımanız ve daha sonra çetrefilli bir kurs sürecini başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

 

 

Ruhsal ve psikolojik durumunuz bu kutsal görev için elverişli olmalı.

Boy-kilo orantısı(Boyunuzun ve kilonuzun farkı +-10’u geçmemeli.Yani boyunuz 1.80 ise kilonuz 70’den az 90’dan fazla olmamalı.)

Daha önce ağır bir kaza ya da etkisi devam eden herhangi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olmamak. İstisnalar olsa bile silahlı kuvvetler risk sahibi şahısların komando olmasına izin vermemektedir.

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlayabilir ve askerlik başvurusunda komando olmak istediğiniz belirtirseniz askerliğinizi komando olarak yapma yolunda ilk adımı atmış ve uygun görülmeniz takdirde komando adayı olarak komando ihtisas kursuna başlayabilirsiniz.

 

 

Komando İhtisas Kursu ise giriş testiyle başlar. Giriş testinde komando adaylarının fiziki yeterlilikleri ölçülür. Daha kurs başlamadan giriş testinde adayların bir kısmı elenir. Bu aşamayı başarıyla geçen komando adayları ise dört safhadan oluşan Komando İhtisas Kursuna katılmaya hak kazanırlar.

 

 

Komando İhtisas kursunun birinci safhası derin kar ve şiddetli soğuklarda komando harekatıdır. Burada amaç zorlu kış şartlarında kolaylıkla hareket edebilme, şiddetli soğuklarda ve karlı arazide hayatta kalabilme ve gerektiğinde hayat kurtarabilme yeteneğini kazanmaktır. Derin kar ve şiddetli soğuklarda komando harekatını tamamlayan komando adayları kara komando harekatı safhası olan ikinci safhaya geçerler.Bu aşamada ise farklı amaçlarla farklı eğitimler yapılır(dağlık bölgelerde komando eğitimi). Bu eğitimin sonunda komandoların zor arazilerden süratle geçebilecek hale gelmeleri amaçlanmaktadır. Birbirinden zorlu parkurlarla adayların psikolojik ve fiziki olarak güçlenmeleri sağlanmaktadır. Üçüncü aşamada ise komando adaylar denizde sınanmaktadır. Adaylar Ege Denizi'nde 4 hafta boyunca her türlü su engelini aşarak harekat planlarını öğrenmektedir. Dünyanın en zorlu askeri eğitimleri arasında gösterilen kursun son aşamasında ise adaylar Kayseri’de hava indirme harekatına katılırlar. Bu aşamayı da başarıyla geçen kursiyerler komando ihtisas brövelerini almaya hak kazanırlar.

 

 

Komandolar kendilerine verilen eğitimler sayesinde teknik ve taktik bilgiye sahip, cesaret ve özgüveni yüksek askeri dağcılara dönüşürler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...