Jump to content

Nasıl Komando Olunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Havada, karada, denizde her zaman ve her yerde görev alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin gözbebeği komandoluk; askerlik çağına gelmiş birçok gencin hayallerini süsler. Komando olmak için bir takım şartları taşımanız ve daha sonra çetrefilli bir kurs sürecini başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

 

 

Ruhsal ve psikolojik durumunuz bu kutsal görev için elverişli olmalı.

Boy-kilo orantısı(Boyunuzun ve kilonuzun farkı +-10’u geçmemeli.Yani boyunuz 1.80 ise kilonuz 70’den az 90’dan fazla olmamalı.)

Daha önce ağır bir kaza ya da etkisi devam eden herhangi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olmamak. İstisnalar olsa bile silahlı kuvvetler risk sahibi şahısların komando olmasına izin vermemektedir.

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlayabilir ve askerlik başvurusunda komando olmak istediğiniz belirtirseniz askerliğinizi komando olarak yapma yolunda ilk adımı atmış ve uygun görülmeniz takdirde komando adayı olarak komando ihtisas kursuna başlayabilirsiniz.

 

 

Komando İhtisas Kursu ise giriş testiyle başlar. Giriş testinde komando adaylarının fiziki yeterlilikleri ölçülür. Daha kurs başlamadan giriş testinde adayların bir kısmı elenir. Bu aşamayı başarıyla geçen komando adayları ise dört safhadan oluşan Komando İhtisas Kursuna katılmaya hak kazanırlar.

 

 

Komando İhtisas kursunun birinci safhası derin kar ve şiddetli soğuklarda komando harekatıdır. Burada amaç zorlu kış şartlarında kolaylıkla hareket edebilme, şiddetli soğuklarda ve karlı arazide hayatta kalabilme ve gerektiğinde hayat kurtarabilme yeteneğini kazanmaktır. Derin kar ve şiddetli soğuklarda komando harekatını tamamlayan komando adayları kara komando harekatı safhası olan ikinci safhaya geçerler.Bu aşamada ise farklı amaçlarla farklı eğitimler yapılır(dağlık bölgelerde komando eğitimi). Bu eğitimin sonunda komandoların zor arazilerden süratle geçebilecek hale gelmeleri amaçlanmaktadır. Birbirinden zorlu parkurlarla adayların psikolojik ve fiziki olarak güçlenmeleri sağlanmaktadır. Üçüncü aşamada ise komando adaylar denizde sınanmaktadır. Adaylar Ege Denizi'nde 4 hafta boyunca her türlü su engelini aşarak harekat planlarını öğrenmektedir. Dünyanın en zorlu askeri eğitimleri arasında gösterilen kursun son aşamasında ise adaylar Kayseri’de hava indirme harekatına katılırlar. Bu aşamayı da başarıyla geçen kursiyerler komando ihtisas brövelerini almaya hak kazanırlar.

 

 

Komandolar kendilerine verilen eğitimler sayesinde teknik ve taktik bilgiye sahip, cesaret ve özgüveni yüksek askeri dağcılara dönüşürler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...