Jump to content

Mehmetçiğin Kayıp Meleği: Fatma Fevkiye Can


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

31795377.jpg

 

77 yaşında sırra kadem basan Fatma Fevkiye Can, arkasında hüzünlü bir hikâye ve vasiyeti üzerine Mehmetçik aileleri için kullanılacak küçük bir servet bıraktı.

 

 

MEHMETÇİK Vakfı, hüzünlü bir bağışın tasnifini gerçekleştirdi. Her şey, 14 yıl önce 2001 kışında Ankara’nın Ayrancı semtinin sakinlerinden Fatma Can’ın kayboluşuyla başladı. Evinden çıktıktan sonra dönmeyen Can, kaybolduğunda 77 yaşındaydı. Ece Apartmanı’nın o zamanki yöneticisi, Can’ın 5 yıl önce notere gidip tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı’na bağışladığına ilişkin bir vasiyet bıraktığını bildiğinden, 16 Ocak 2002’de Mehmetçik Vakfı’na başvurdu. Ancak vakfın elinde bu noter belgesi dışında bir şey yoktu. Vakfın savcılığı harekete geçirmesiyle güvenlik güçleri uzun bir arama süreci gerçekleştirdi.

 

 

 

 

14 YIL SONRA EVİNE GİRDİLER

Emniyet ve jandarma, aylarca birçok şüpheli olayı inceledi ve yıllar boyunca sahipsiz cenazelerle karşılaştırmalar yaptı. Ancak hiçbir ize ulaşılamadı. Fatma Fevkiye Can, yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından geçen ay mahkeme kararıyla ‘gaip’ sayıldı. Fatma Hanım’ın mühürlenen evi, 14 yılın sonunda ilk kez geçen günlerde hâkim gözetiminde açıldı. Tozlu daireyi eldiven ve maskelerle inceleyen vakıf çalışanları, hem malların tasnifini yaptı hem de hayırsever kadının yaşam öyküsünün ve kayboluşundaki sırların izini sürdü. Belgelerde; 1924 Burdur doğumlu olan Can’ın, 1’inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı’na katılan Gazi Binbaşı Hüseyin Ruhi Can’ın kızı olduğu anlaşıldı.

 

 

BİR CUMHURİYET KADINI

1947’de İzmir Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik diploması da alan Can’ın Enerji Bakanlığı Maden Daire Başkanlığı’ndan emekli olduğu görüldü. Özenle sakladığı pasaportu birçok ülkenin vizesiyle doluydu. Dairedeki incelemede, küçük bir kasadaki altın ve ziynet eşyasının yanı sıra, teneke kutuya koyulmuş bazı altın takılar da tespit edilerek tutanak altına alındı. Sararmış evrak ve kâğıtlar arasında bulunan eski bir hesap cüzdanından da 212 bin lira çıktı.

 

 

BANKA DİYE ÇIKTI

Dairenin değeriyle birlikte bağış miktarının 400 bin lirayı aşacağı hesaplanıyor. Can’ın kaybolduğu günü hatırlayan apartman görevlisi, “Aidat ödemesi vardı. Parayı çekmek için bankaya gideceğini söyledi, ondan sonra gören olmadı” dedi.

 

31795776.jpg

 

YAPRAKLAR 1 ARALIK 2001’DE KALDI

Mehmetçik Vakfı personeli, evdeki takvimin 1 Aralık 2001 yaprağında kaldığını gördü. Daireyi inceleyen görevli, “Yıkayıp duruladığı tabakları, birazdan gelip raflara yerleştirecekmiş gibi bulaşıklıkta duruyordu, buzdolabında 14 yıllık yiyecekleri vardı” dedi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...