Jump to content

Ordu Nasıl Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri de Ordu'dur. Avrupa tarzında bir yerleşimi olan, sahil şeridi ile ilgi çeken bu kentte görülmesi gereken pek çok yer ve ziyaret edilmesi gereken tarihi noktalar bulunur.

 

 

Osman Paşa Şadırvanı: Ordu şehrinin merkezinde bulunan Osman Paşa Şadırvanı, 1847 yılında dönemin valisi Osman Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Ordu'nun simgesi haline gelen bu şadırvan, aynı zamanda Türkiye'nin sütunları en büyük şadırvanı olma özelliği ile adından söz ettirir.

 

 

Boztepe: Turist olarak Ordu'ya gidenlerin şehir merkezinde ilk yapacağı etkinlik, muhtemelen Boztepe tırmanışı olacaktır. Söz konusu tırmanış yürüyerek değil, teleferik sistemi ile gerçekleştirilir. Yaklaşık 450 metre yükseklikte bulunan Boztepe'ye, şehir merkezinden teleferik ile çıkılabilir. Sahil şeridinde olan teleferik sisteminde, Ordu'nun ilçelerinin isimleri verilen odacıklara binilerek yola çıkılır. Camekan ile kapalı olan teleferik içinde, tüm Ordu'yu ayakların altında hissetmek mümkündür. Bu yol yaklaşık 5 dakikalık bir süre içinde tamamlanır ve Boztepe'ye tırmanılır. Boztepe'de çeşitli çay bahçelerinde ve restoranlarda zaman geçirilebilir ya da yamaç paraşütü etkinliklerine katılınabilir.

 

 

Yaylalar: Dereleri ve yayları ile ünlü olan Ordu, kırsal kesimde kalan yaylaları ile pek çok turisti kendisine çeker. Söz konusu yayların arasında Keyfalan Yaylası, Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası ve Argın Yaylası gibi dikkat çekici yerler bulunur. Alabildiğine yeşil, bol oksijenli ve akarsulara komşu olan bu yaylalar dağlar ile birlikte mükemmel bir atmosfer oluşturur.

 

 

Yason Burnu Yarımadası: Perşembe ilçesinin Çaytepe köyüne bağlı olan Yason Burnu, tarihi ile tanınır. Hristiyan alemi için önem arz eden Yason Burnu Kilisesi de bu yarımadada bulunur. Çok eski bir yapı olan, adı aşk hikayelerine ve mitolojik savaşlara karışan bu yarımadada, bir de deniz feneri yer alır.

 

 

Bolaman Kalesi: Fatsa ilçesinin Bolaman kasabasında, tarihi Pontus Rum Devleti'ne dayanan Bolaman Kalesi yer alır. Her ne kadar günümüzde kalenin sadece temel kısmı kalmış olsa da, 200 sene kadar önce bu temelin üzerine bir konak inşa edilmiştir. Söz konusu ahşap yapı daha sonra halk için Kültür Bakanlığı'na devredilmiştir. Bugün Bolaman Kalesi'nin denize bakan tarafında kahvaltı yapabilinen, bir şeyler içerek deniz manzarası seyredilebilen mekanlar bulunur. Zaman geçirmek ve doğal güzellikleri yakından görmek için hoş bir yerdir.

 

 

Ordu gezilirken dikkat edilmesi gerekenler;

 

 

Şehir merkezine kara yolu ile gidiliyor ise Fatsa ve Bolaman takip edilerek hem bu bölgelerdeki tarihi ve turistik yerler gezilebilir, hem de bu şekilde zaman kazanılabilir.

Sahil şeridi üzerinde çok sayıda çay bahçesi ve restoran bulunabilir.

Şehir pahalı değildir. Özellikle de turistik bölgeler herkese hitap eder.

Giresun ile Ordu arasına yapılan yeni havaalanı sayesinde hava yolu ile ulaşım da mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...