Jump to content

Amerikan Kültürü Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, üniversitelerin fen ve edebiyat ya da iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakültelerinde yer alan, 4 senelik bir lisans programıdır. Bu bölümde okuyan öğrenciler, Amerikan kültür ve edebiyatından yola çıkarak, Batı'daki kültür, edebiyat ve sanat tarihi ve güncel durum hakkında bilgi sahibi olurlar. Peki, bu bölüm nasıl bir bölümdür? Görülen derslerin içeriği nasıldır? Bu bölümü seçecek olanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir ve mezun olanlar nerelerde çalışabilir?

 

 

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde görülen dersler başlıca; Amerikan tarihi, İngiliz edebiyatı, metin incelemesi, sözlü ve yazılı iletişim, şiir ve tiyatroya giriş, mitoloji, Amerikan tiyatrosu, Amerikan şiiri, Amerikan romanı, çeviri, edebiyat eleştirisi, karşılaştırmalı edebiyat, post modern edebiyat, bilim kurgu ve fantastik edebiyat, azınlık edebiyatı ve düzyazı çalışmaları gibi derslerdir. Bu derslerin yanısıra Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ve Türk edebiyatı gibi zorunlu ve ortak dersleri de vardır. Bu bölümde okuyan öğrencilerin Amerikan ve İngiliz edebiyatı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaları ve bunun yanısıra bu kültürlere ait diğer faktörleri de tanımaları gerekir.

 

 

Bu bölümde okuyan öğrencilerin edebiyata ilgili olmaları en önemli gerekliliklerden biridir. Öğrenim hayatları boyunca okumaları gereken birçok roman ve tiyatro eseri vardır. Amerikan kültüründe ve edebiyatında önemli yere sahip olan isimlerin eserlerini okumaları ve bu eserleri yorumlayabilme ya da başka eserlerle karşılaştırabilme becerisine sahip olmaları beklenir. Bu nedenle bol bol okumalı, güncel edebiyata da hakim olmaları gerekir.

 

 

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunlarının çalışma alanları ise oldukça geniştir. İleri derecede İngilizce bilgisine sahip olan mezunlar, birçok iş alanında en gerekli olan dil kriterini böylelikle sağlamış olurlar. Bu İngilizce bilgisine kültürel ve sosyal bilgiler de eklenince mezunların çalışma alanları daha da genişler. Bu bölümden mezun olanlar, pedagojik formasyon programına katılıp bu programı başarıyla tamamladıkları sürece herhangi bir kurumda İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler. Özel okullarda, dil okullarında, dil eğitimi veren özel kurumlarda ya da devlet okullarında ve çeşitli seviyelerde (ilkokul, ortaokul, lise, üniversite gibi) İngilizce öğretmenliği görevi yapabilirler. Bunlara ek olarak, dil ve kültür eğitimlerini kullanarak turizm alanında da geniş iş imkanlarına sahip olabilirler. Rehberlik, çevirmenlik, oteller ya da çeşitli turistik işletmelerde yöneticilik gibi işler bu konuda idealdir.

 

 

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunları çeşitli bakanlıklarda, bankalarda, basın kuruluşlarında, reklam ajanslarında ya da çeşitli uluslararası kurumlarda da iş bulabilirler. Mezunlar için akademik kariyer de seçenekler arasındadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...