Jump to content

Fatsa'da Neler Yenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Karadeniz'in en çok tanınan ilçeleri arasında kuşkusuz ki Ordu'ya bağlı Fatsa da yer alır. Fatsa'nın zengin kültürü içinde yıllar boyu oluşan bir yemek kültürü ve çeşitli lezzetleri de bulunur.

 

 

Hamsili pilav: Fatsa'nın en meşhur yemek çeşitleri arasında, yörenin genelinde yapılan hamsili pilav yer alır. Hemen hemen her dinlenme tesisinde, restoranda ya da yöresel lezzetlerin tadılabilir. Yemeğin hazırlanışındaki asıl nokta ise hamsilerin parçalanmadan kılçıklarının çıkarılmasıdır. Bu şekilde hamsinin bütünlüğü korunur ve yemek hem lezzet hem de görüntü anlamında daha cazip hale gelir.

 

 

Malez: Bir çeşit tatlı olan malez, muhallebi türü olarak nitelendirilebilir. İçindeki süt ve süt kabağı ile ortaya çıkarılan bu muhallebi çeşidi, daha çok yemeklerin üzerine yenir. Pek çok mekanda mekanın aşçısına da bağlı olarak farklı şekillerde süslenebilen ve yenebilen malez, Fatsa ve çevresinde oldukça ünlüdür. Ziyaretçilerin bu tatlıyı mutlaka denemesi tavsiye edilir.

 

 

Taze fasulye: Fatsa'ya özel taze fasulye yemekleri oldukça ilgi çekicidir. Daha çok haşlanıp süzülerek pişirmeye hazır hale getirilen fasulyeler, börek tavasında kızartılır. Söz konusu kızartma işlemi yumurta ile birlikte yapılır. Önlü arkalı kızartılan fasulyeler yemeye hazır hale gelir.

 

 

Turşi kavurma: Fatsa'nın en popüler yemekleri arasında turşi kavurma da bulunur. Fasulye turşusundan yapılan bu yemek, fasulyenin incecik şekilde doğranması ile hazırlanmaya başlanır. Soğan ve tereyağı ile kavrulan fasulye turşularına, servise hazır hale getirilmeden önce, tercihen salça da eklenebilir. Doğu Karadeniz genelinde bilinen ve sevilerek tüketilen bir yemek çeşidi olan turşi kavurma, "turşi tahaneyi" olan Lazca ismi ile de yöre halkınca bilinir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...