Jump to content

Ordu'da Neler Yenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Karadeniz Bölgesi'nin kültürü ile öne çıkan şehirleri arasında Ordu da bulunur. Özellikle zengin mutfağı ve kendine has lezzetleri ile pek çok yemek çeşidini ziyaretçilerine sunan Ordu'da farklı tatlar denenebilir.

 

 

Malahto: Bir tür et yemeği olarak bilinen malahto, fındık ve pırasa katılarak lezzet bakımından takviye edilen bir yemektir. Özellikle Ünye ilçesinde ve civar yerleşim yerlerinde yapılan bu yemek, yöresel lezzetlerin sunulduğu mekanlarda ziyaretçilere servis edilir.

 

 

Gürcü kavurması: Ordu kentindeki önemli yemek çeşitlerinden birisi de Gürcü kavurmasıdır. Gürcü kavurması, yine bir et yemeği olarak öne çıkar. Soğan, salça ve baharat ile yapılan bu yemek, etlerin mısır unu ile harmanlanması sonucu yemeğe hazır hale getirilir.

 

 

Kapalı pide: Karadeniz genelinde meşhur olan kapalı pideler, Ordu'da da yaygın şekilde tüketilir. Ordu'da yer alan restoranlarda ve fırınlarda en çok vurgulanan yemek çeşidi olarak pide göze çarpar. Pratik bir hazırlanma yönteminin oluşu, içindeki malzemenin zenginliği ve odun fırınlarında pişmesi bu pideyi çok daha lezzetli yapan ayrıntıları oluşturur. Pidenin kapalı olma durumu ise hamurun içe doğru kıvrılmasından ileri gelir.

 

 

Turşu Kavurması: Ordu kentini ve etrafını gezerken, çok sayıda turşu satan yerin ve turşu kuran kişilerin olduğu görülür. Yöre genelinde turşuya büyük bir önem verilir. Bundan dolayı da turşu ile ilgili çeşitli yemekler yapılır ve tüketilir. Bu noktada, söz konusu yemek çeşitleri içindeki en popüler tür olan turşu kavurması öne çıkar. Salatalık turşusu, fasulye turşusu, lahana ya da havuç turşusu gibi çok sayıda turşunun soğan eşliğinde kavrularak hazırlanması turşu kavurması yemeğini ortaya çıkarır. Bu yemeğin Ordu'nun merkezinde, ilçelerinde ve köylerinde bulunması mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...