Jump to content

Samsun Nasıl Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Karadeniz Bölgesi'nde oldukça büyük ve dikkat çekici kentler bulunur. Bu kentler arasında Samsun hem tarihi hem de turistik yerleri ile dikkat çekici bir duruma sahiptir.

 

 

Samsun'da Gezilecek Bazı Yerler

 

 

Atatürk Anıtı: Samsun kentinin simgeleri arasında, belki de ilk sırada Atatürk Anıtı gelir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük rol oynayan, milli mücadelenin başlangıç kenti Samsun, Mustafa Kemal Atatürk'ün bu kente gelmesi ile söz konusu niteliğe kavuşmuş olduğu için, kent merkezinde büyük bir Atatürk Anıtı yer alır. Avustralyalı heykeltraş Kreppel tarafından inşa edilen Atatürk Anıtı, çevresindeki milli mücadele figürleri ile güçlendirilmiştir. Söz konusu anıt bronzdur ve kaideli olarak 8,85 metreye, kaidesiz olarak 4,75 metreye çıkar. Bu yönü ile dünyanın en büyük ve ihtişamlı ikinci heykeli olan anıt, Samsun'a giden gezginler tarafından ziyaret edilmelidir.

 

 

Bandırma Vapuru: Samsun'da bulunan Bandırma Vapuru, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı vapur olarak önem kazanır. Ancak vapurun orijinalinin 1925 yılında parçalanması ile Bandırma Vapuru yok olmuştur. Bunun yerine birebir aynı şekilde inşa edilen ve sahilde bu şekilde sergilenen vapur, gövdesi, içindeki fotoğrafları, sergileri ve heykelleri ile ilgi çeker. Ziyaretçiler müze kartları ile bu vapuru gezebilirler. Müze kartı olmayanlar tek seferlik biletleri kullanabilirler.

 

 

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: Antik çağlardan Bizans ve Roma dönemine, Osmanlı eserlerinden farklı kalıntılara kadar pek çok örneğin sergilendiği bu müze, bahçesi ve içi oldukça dolu bir yapıdır. Pek çok mimari eser, savaş kalıntısı, buluntu ve diğer materyaller hem müzenin bahçesinde, hem de müze içindeki oda ve alanlarda sergilenir.

 

 

Samsun Kalesi: Danişmentliler tarafından 12. yüzyılda yapılan bu kale, Samsun'un sahil şeridinde bulunur. Uzun süre toprak altında kalan bu yapı, yaklaşık 140 yıl sonra toprak altından çıkarılmıştır ve hala bir bölümü toprak altındadır. Kale, ziyarete açıktır.

 

 

Samsun Gezilirken Dikkat Edilecek Noktalar

 

 

Kent merkezinde yöresel yemeklerin tadılabileceği pek çok restoran bulunur.

Tarihi yerler oldukça fazladır ve bu noktalar sahil şeridine yakın olduğu için kolaylıkla gezilir.

Ordu ile Sinop arasında kaldığı için her iki farklı şehirden bir diğerine geçişte bu kente uğranabilir.

Havaalanına sahip olduğu için doğrudan uçuşlar ile kente gelinmesi de mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...