Jump to content

Labrador


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

labrador-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

 

1800'lü yıllarda önceleri Kanada'da geliştirilen daha sonra İngiltere'ye getirilen Labrador, popüler bir ırktır. Bu yıllarda özellikle suya düşkünlüğü, fiziksel uygunluğu ve dayanıklılığı sebebiyle balıkçılara ağ çekme görevinde yardım etmiştir. Güçlü yapısı ve av-iz sürme gibi özellikleri olduğundan bekçi köpeği olarak nitelendirilmiştir. Sağlam yapısı ve gelişmiş koku duyusu bulunur. Bekçi köpeği görevinde iyi performansa sahip olmasına rağmen koruma köpeği değildir. Çok güçlü boyun yapıları bulunur.

 

 

Fiziki özelliklerine bakıldığında Labradorların genel görünüş olarak orta boylu ve kısa tüylü oldukları görülür. Siyah, sarı ve çikolata rengi (kahverengi) olmak üzere üç farklı tüy renkleri vardır. Bazılarında karın bölgesinde rastlanabilen benekler dışında, benek veya leke taşımazlar. Tüy yapıları sık ve su geçirmez özelliktedir. Güçlü, büyük, sağlıklı ve dayanıklı bir cinstir. Ömürleri 10 ile 13 yıl arasında değişim gösterir.

 

 

Duygusal ve tepkisel açıdan oldukça pozitif özelliklere sahip olan Labrador sabırlı ve sadıktır. İtaat etmeye yatkınlık gösterir. Çocuklarla arası oldukça iyidir. Özellikle yakalama türünde ve enerjisi yüksek oyunları sever. Sportif bir cinstir. Enerjik yapısı nedeni ile bahçeli veya geniş hacimli evlerde bakılması Labradorları daha mutlu eder. Yabancılara karşı mesafeli bir tavır sergiler. Sahibini benimser ve çevresindekilere motivasyon sağlar. Duygusal değişimlerden etkilenir. Aile ortamına uyumludur. İlk defa köpek besleyecek kişiler için uygun seçimdir. Sahip olduğu özellikler nedeni ile narkotikte aramalarda ve şehir hayatında da görme engellilere rehberlik etmede sıklıkla görev alır. Bekçilik de bu görevlere dahil edilebilir. Ayrıca Labrador çok iyi bir ev arkadaşıdır.

 

 

Söz dinleyen yapısı sebebiyle Labradorlar komutları çabuk öğrenirler. Zekası yüksektir. Kolay eğitilebilirler. Disiplin altında oldukça iyi bir eğitim alabilirler. Aşı ve bakımına dikkat edilmesinin yanında orta seviyede derecelendirilebilecek tüy problemi yaşarlar. Obezite riskleri olduğundan egzersize ihtiyaç duyarlar. Hareketli yapıları nedeniyle kalça ve dirsek rahatsızlıkları görülebilir. Boyun kısımlarında kuvvetli kaslar olmasından dolayı tasma kullanımı konusunda titiz davranılmalı ve eğitimine eklenmelidir.

 

Labrador cinsi, insanlarla iyi anlaşır ve çok iyi bir arkadaş olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...