Jump to content

Akita


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

akita-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Spitz türüne ait bir köpek olan akita bu türün en büyük Japon bekçi köpeği unvanına sahiptir. Spitz türü genel olarak sık ve uzun tüyleri olan sivri kulaklı Kuzeyli köpeklerinin toplandığı gruba verilen isimdir. Bu türdeki köpeklerin tamamında görülen bir diğer ortak özellik de kuyruğun sırta doğru kıvrık olmasıdır. Akita spitz türünün tüm özelliklerini taşıyan bir köpek cinsidir.

 

 

Kaslı atletik bir vücuda sahiptir. Ağrıbaşlı ve asil bir görüntüsü vardır. Kafası büyük çenesi ise küçüktür. Kafası büyük oranda üçgen biçimindedir. Beyaz ve açık kahve tonlarında tüyleri vardır. Burnu genel olarak siyahtır. Dışarıdan bakıldığında cinsi oldukça kolay anlaşılabilen bir köpektir.

 

 

Akitalar sakin görünümlü köpeklerdir. Oldukça zeki oldukları bilinir. Bekçi köpeği olmanın getirdiği cesurluk ve dikkatlilik özellikleri oldukça belirgindir. Birinci sınıf bir koruyucu köpek türüdür. Bu nedenle kendi ailesine ve sahiplerine oldukça bağlıdır. Özellikle Japonya'da annelerin küçük çocuklarını Akita cinsi köpeklerine emanet ettikleri bilinir. Oldukça sevecendirler. Küçük çocuklarla kolaylıkla anlaşabilirler. Ancak koruma içgüdüsü nedeniyle sahipleri dışındaki diğer insanlar ve diğer köpekler ile pek iyi bir ilişkileri yoktur.

 

 

Kalın ve kısa tüyleri olan bir köpek türüdür. Kürkleri onları soğuktan ve ıslanmaktan korumaktadır. Büyük ölçüde su geçirmez bir kürke sahiptirler. Bu nedenle çok mecbur kalınmadığı takdirde yıkanmamalıdırlar. Büyük ve sık bir fırça ile fırçalanmaları yeterli olacaktır. Yıl içerisinde çok fazla tüy dökmezler. Ancak yılda iki defa tüy dökme dönemleri vardır. Bu dönemde neredeyse bütün kürkleri yenilendiği için ciddi bir tüy dökme sorunu yaşanabilir.

 

 

Akita cinsi köpekler oldukça hareketlidirler. Bu nedenle apartman dairesi eğer günde iki saat egzersiz yaptırılamayacaksa bu cins köpekler için uygun ortam değildir. Genellikle büyük bahçeli ortamlar Akitalar için daha uygundur.

 

 

Akita cinsi köpeklerin eğitimi oldukça zordur. Bekçi köpeği olmalarından gelen itaakarlıkları olmasına karşın zaman zaman oldukça inatçı ve hatta başlarına buyruk olabilmektedirler. Bu nedenle eğitimi oldukça sabır gerektirir. Koruma içgüdülerinin yüksek olmasından dolayı toplum içerisine tasmasız çıkarılmamaları gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...