Jump to content

Alabay


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

alabay-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Kazakistan'da, Özbekistan'da ve Türkmenistan'da Alabay ırkına rastlamak mümkündür. Alabay cinsinin 4000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinir.

 

 

Bu köpek cinsi büyük ve kuvvetli bir ırkı temsil eder. Alabay bağımsız ve baskın bir karakteri ile dikkat çeker. Daima tetikte olan Alabay dikkatli bir köpektir. Yabancılara karşı her daim şüpheci olmakla beraber açık alanda bakılması gereken bir cinstir.

 

 

Oldukça iri olan Alabay cinsi çoban köpeklerinin dayanıklı ve dirençli karakteristik özelliklerini taşır. Bu ırkın en şaşırtan özelliği ebatlarında herhangi bir sınır olmamasıdır. Devasa boyutta bir Alabay köpeği görülmesi olasıdır.

 

 

Alabay ırkının en büyük özelliği bağımsız alana ihtiyaç duymalarıdır. Kişi Alabay’ı eğitirken oldukça sabırlı davranmalıdır. Yapısı itibarı ile egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır. İri ve hantal görünebilirler ancak bu yanıltıcı olabilir. Refleksleri hızlı olan Alabay aniden kalkıp koşmaya başlayabilir. Bir Alabay köpeği otorite için sahibinin emirlerine ihtiyaç duyar. Eğitimi sırasında bir Alabay köpeğine bağırmak ya da şiddet uygulamak kesinlikle kötü sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle Alabay köpeğinin yetiştirilmesi titizlik ister. Eğer sahibi ona şefkatle yaklaşırsa onu sahiplenir ve ona daimi itaat eder.

 

 

Alabay köpeğini sahiplenecek kişinin sakin bir yapıda olması gerekir. Doğru bir yetiştirme tarzıyla Alabay şehir içinde caddelerde veya parklarda rahatlıkla gezdirilebilir. Alabay’ın yırtıcı bir hayvan ya da kedi gibi uysal bir yapıya sahip olması tamamen yetiştirenle alakalıdır.

 

 

Her türlü hava koşullarına dayanıklı bir hayvandır. Zorlu kış günlerini hiçbir sıkıntı yaşamadan atlatabilir. Çoban köpeğine yabancı bir insanın Alabay’ı yetiştirmesi de bir o kadar zorlu olabilir. Çünkü bir Alabay’ı yetiştirmek için sağlam otorite gerekir. Zor ve tehlikeli durumlarda insiyatif kullanmaktan çekinmeyen Alabaylar bu sert mizacın altında oldukça uysal ve sevimli bir tablo çizerler. Alabay ırkı köpeği bu dikkatli ve otoriter yapısı ile çiftçiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir köpek cinsidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...