Jump to content

Avustralya Çoban Köpeği


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

avustralya-coban-kopegi-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Tüy yapısı başta olmak üzere genel olarak dış görünüşü ile Border Collie cinsine benzeyen Avustralya çoban köpeği oldukça güçlü bir cinstir.

 

 

Avustralya'nın yerlisi olan köpeğin tüyleri kızıl, kahverengi, mavi tonları ile karışık beyaz ve krem renge sahip olabilir. Yavruyken genel olarak beyaz olan köpek büyüdüğü zaman anne ve babasının rengini alır. Köpeğin tüyleri her türlü hava koşuluna karşı oldukça dayanıklıdır. Kafası oldukça büyük olan Avustralya çoban köpeği akıllı köpek ırkları arasında en ön sıralar yer alır. Bahçeye bağlanıp uzun süre orada durması neredeyse olanaksızdır. Sıkılma eğilimi oldukça fazladır. Oyun ve hareketi seven köpek sürekli ilgi ister.

 

 

Avustralya çoban köpeğinin koruma içgüdüsü gelişmiştir. İtaatkar yapısı sayesinde sürü gütme işlerinde görevlendirilen köpek bu görevi yerine getirebilme kapasitesine sahiptir. Tek bir kişiyi sahip olarak kabullenen köpeğin tanımadığı kişilere karşı tavrı pek iyi sayılmaz. Yavruyken bile tanıdığı çocuklara karşı iyi, tanımadıklarına karşı ise saldırgan davranabilir. Avustralya çoban köpeği çok fazla havlamaz. Yabancı olduğunu hissettiği kişilere karşı sert tavırlar sergileyebilir.

 

 

Nasıl Eğitilir?

 

 

Avustralya çoban köpeğinin yavru haldeyken iyi bir eğitim aşamasından geçmesi önemlidir. Eğitim için elverişli bir köpektir. Verilen eğitimi kolayca kavrayabilme yeteneği sahiptir. Günlük olarak mental ve fiziksel egzersizleri yapılmalıdır.

 

 

Nerelerde Yaşayabilir?

 

 

Büyük ve geniş bahçeler Avustralya çoban köpeği için en ideal mekanlardır. Çok fazla havlamasa da apartman hayatı için uygun değildir. Sürekli hareket isteği olan bir köpek olduğu için ilgi isteği fazladır. Hareket etmediği zaman canı sıkılır. Her iklim koşulunda rahatça yaşama imkanı bulsa da sıcak yerler doğal yaşam alanlardır.

 

 

Bakımı Nasıldır?

 

 

Avustralya çoban köpeğinin tüyleri bakım istemez. Taranması oldukça kolaydır. Köpeğin tüylerini tararken sıkı bir fırça kullanılması önerilir. Bakımı haftada iki-üç kez yapılmalıdır.

Avustralya çoban köpeğinin yüksekliği:

 

 

Erkekte 43-51 cm

Dişide 43- 48 cm

Kilo erkekte 15 -16 kg

Dişide 14 -16 kg kadardır.

 

Avustralya çoban köpeğinin doğal şartlarda ortalama yaşam süresi ise 12 ile 15 yıl arasında değişir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...