Jump to content

Mastiff


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

mastiff-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Molossus ırkındaki köpekler için kullanılan genel ad olan Mastiff iri köpek grubuna girer. Çok sayıda farklı Mastiff türü mevcuttur. Ancak genel olarak Mastiff ismi İngiliz Mastiff köpekleri için kullanılır.

 

 

Mastiff ırkına mensup köpeklerin tamamı tarih boyunca bekçi köpeği veya savaş köpeği olarak tercih edilmiştir. Bu ırka mensup köpeklerin bu amaçlarla insanlar tarafından eğitilmesi tahminen 5000 yıl öncesine dayanır.

 

 

İri ve hareketli bir yapısı vardır. Mastiff ırkına ait savaşçı vahşi özelliklerin son yüzyıllar içerisinde kısmen kaybolmuştur. Bu nedenle günümüzde sıklıkla özellikle İngiliz Mastiffleri insanlar tarafından sahiplenilir.

 

 

Mastiff türüne mensup köpekler ağırlık açısından en ağır köpek sınıfına dahil edilmişlerdir. Yetişkin bir erkek Mastiff ortalama doksan kilogram ağırlığındadır. Çeşitli renklerde olabilirler. Buna karşın hakim renkleri ne olursa olsun yüzlerinde siyah bir maske vardır. Bu maske zaman zaman kulakların tamamını da kapsayabilir.

 

 

Oldukça sabırlı ve zeki hayvanlardır. Çok az havlarlar. Uyurken horlarlar, uyanık olduklarında ise sesli nefes alırlar. Salya akıtma oranları yüksektir. Tembel olarak nitelendirilirler. Ancak egzersiz yaptırılmaya da yatkındırlar. Düzenli egzersiz yaptırıldığında oldukça formda bir görüntü kazanırlar. Ev içerisinde fazla hareket alanı aramazlar. Küçük çocuklar için boyutları tehlike yaratabilir. Ama genel olarak Mastiffler oldukça sevecen köpeklerdir ve küçük çocuklarla kolayca dostluk kurabilirler.

 

 

Mastiffler orta derecede tüy döker. Tüyleri kısa ve sıktır. Sık dişli bir tarakla fırçalanması gerekir. Yıkama aralıkları uzun olabilir. Yeterli oranda fırçalandığında kuru şampuan ile bile yıkanmaları yeterli olmaktadır.

 

 

Tüy dökme oranlarının düşük olması ve hareket alanı istememelerinden dolayı apartman dairelerinde bakıma uygundurlar. Havlamamaları da bu konuda bir başka avantajdır.

 

 

Bir Mastiffin eğitimi oldukça zordur. Ancak sabırlı bir eğitici ile eğitim amacına ulaşabilir. Koruyucu yapısı zaman zaman ortaya çıkabilir Bu durum eğiticinin tavrına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak diğer köpekler Mastiffler için sorun olabilir. Bu nedenle halka açık alanlarda kesinlikle sağlam bir tasmayla dolaştırılmalıdır. Aşılarının tam olması da bu anlamda oldukça önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • İspanyol Mastiff

   Temel Özellikleri Sert, dayanıklı ve kırsal görünüşlü bir köpektir. Neşeli, itaatkar, efendisine karşı duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudur. Eğitilebilir bir köpektir, birçok işin üstesinden gelebilir.   Neler Yapar? Tipik bir muhafız köpeğidir, özellikle kırsal kesimde, fabrikalarda ya da işyeri avlularında kullanılır. Ancak başka görevler için de mükemmel bir köpektir. çoban (Kurtlara karşı amansızdır!), özellikle vahşi domuz avcısı, araba çekicisi görevleri sayılabilir. Ask

   , Yer: Köpekler

  • Pyrenees Mastiff

   [TABLE] [TR] [TD] [/TD] [/TR] [/TABLE]   Temel Özellikleri Pyrenees Mastiff zarif bir güzelliği olan, sağlam, simetrik, güçlü bir köpektir. İri bir köpek olmasına rağmen öyle hafif adımlarla yürür ki, ayak izleri zor seçilir. Sessiz, arkadaş canlısı ve zekidir. Az yemekle yetinir.   Neler Yapar? Her türlü faaliyete uyum sağlar: Bekçi köpeği, vahşi hayvan avcısı, muhafız, araba çeken köpek. Ama her şeyden önce mükemmel bir çoban köpeğidir, soğuk havalara dayanıklıdı

   , Yer: Köpekler

  • Spanish Mastiff

   [TABLE=width: 97%, align: center] [TR] [TD]İspanyol Mastifi'nin sağlam yapılı ve taşralı bir görünümü vardır. Oldukça iri bir bedene, geniş göğse ve ağır siklet bir güce sahiptir. Vücut güçlü kemik yapısıyla dikdörtgendir. İri ve orantılı başı, derin bir burun kısmı, güçlü çeneler, hafif sarkık dudaklar ve mastif etkisini gösteren karakteristik boyun altı sarkıntısı vardır. İspanyol Mastifi'nin, onun Pirene Dağ Köpeği gibi ırklarla akrabalığını gösteren arka ayaklarında çifte beşinci tırnaklar

   , Yer: Köpekler

  • Bandogge Mastiff

   Temel Özellikleri Amerikan Mastif kendine güvenen akıllı ve uysal bir köpektir. Dövüş köpekleri olarak yetiştirilmeseler de genel olarak agresif köpeklerdir ve bu yüzden ilk kez köpek alacak kişiler için iyi bir seçim değildir.   Amerika'nın doğu yakasındaki bazı insanlar hala bu köpekleri dövüş köpekleri olarak kullanırlar. Koruma köpekleri olarak bütünüyle mükemmel köpeklerdir. çok yumuşak başlıdırlar, söz dinlerler. Onların koruma görevindeki tek olumsuz huyları havlamamalarıdır.   Mas

   , Yer: Köpekler

  • Tibet Mastiff

   Temel Özellikleri Sağlam ve kemik yapısı güçlü bir köpektir. Marco Polo bu köpeği, "Bir eşek kadar yüksek ve sesi bir aslanınki kadar güçlü!" sözleriyle tanımlamıştır. Yüzü, İngiliz Mastiff'inkinden küçüktür.   Tibet'te kalan tek tük birkaç örnek, vahşi ve saldırgandır. Davranışı önceden kestirilemez ve çok zor eğitilir. Ancak, İngilizlerin ürettikleri köpekler itaatkar ve efendisine bağlı köpeklerdir.   Neler Yapar? Tibet mastiffi başarılı bir çoban köpeğidir, sürüye yaklaşan kurtlara

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...