Jump to content

Afgan Tazısı


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

afgan-tazisi-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Yapılan çalışmalar ve genetik testler bu ırkın kökeninin oldukça eski bir tarihe, kurt ve köpeğin farklılaşma çağına kadar dayanabileceğini gösterir. Özellikle bu ırka ait resimlerin Mısır'dan çıkan papirusların üstünde görülmesi ırkın çok eski zamanlara dayandığını gösterir. Afganistan’da 4000 senelik bir geçmişlerinin olduğu bilinir.

 

 

Bedeniyle kolayca hareket edebilen, kayalık arazide güçlü sıçrayışlar yapabilen bir köpektir. Ani dönüşler yapmaya elverişli bedeniyle kolayca hareket edebilir. Tazılar grubundaki birkaç av köpeği ırkından bir tanesi olarak öne çıkar.

 

 

Afkan tazısının boyu 61-71 cm arasıdır. Genellikle ağırlığı 22-27 kg civarındadır. Afgan tazısının çeşitli renklerde olabilen uzun tüyleri vardır. Bu tüyler başının üstüne kadar uzanır. Kuyruğunun ucu kıvrımlıdır.

 

 

Tipik olarak çekingen ama sevimli karakteristik özelliği gösterir. Sadık ve hassastır. Diğer köpeklere karşı kafa tutan bir yapıdadır. Cesurdur. Çok şüpheci bir karakteri olsa da düşmanca gördüğü birine bile agresif yaklaşmaz.

 

 

Geçmiş zamanda Afgan tazısı için güvenilmez denmiş olsa da günümüzde bu algı yıkılmıştır. Kolay kolay boyun eğmeyen Afgan tazısı kolay öğrenme yetisi ile bilinir. Afgan tazısı üzerinde disiplin yeterli olmazsa başına buyruk hareket edebilir.

 

 

Boyutu ve yapısı bakımından Afgan tazısı için bahçeli ev ideal olacaktır. Açık hava ve hareketlilik Afgan tazısı için önemlidir. Karakteristik özellikleri bakımından İran tazısına benzerlik gösterir. Apartmanda beslenmesi de mümkündür ancak açık havayı çok sevdiğinden sıkıntı yaşatabilir. Bir Afgan tazısı günde en az yarım saat serbestçe gezip koşmayı ister. Açık arazide koşup oynaması Afgan tazısının özünde vardır.

 

 

Afgan tazısı apartman hayatı için uygun görülen bir tür değildir. Açık araziler bu tür için en uygun olanıdır. Bu ırkın serbest gezip dolaşma ihtiyacı vardır. Evde, kapalı alanda bırakıldığı zaman yatıp uyumayı tercih eder. Hemen hergün fırçalanması gerekir. Bunun nedeni ise uzun tüylere sahip olmasıdır. Bu köpek türünün 12 yıla kadar yaşadığı bilinir. En bilinen sağlık sorunlarının alerji ve kanser olduğu tespit edilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Afgan Tazısı Hakkında...

   Afgan Tazısı Nasıl Bir Hayvandır?     Genellikle av köpeği olarak yetiştirilen Afgan Tazısı, süs köpeği olarak da yetiştirilmektedir. Diğer köpek türlerinden daha farklı fiziksel özelliklere sahip olması, koku alma özelliğinden ziyade görerek avlanması, onu farklı kılmaktadır. Av esnasında zorlu arazi şartlarında sıçrayışları, dönüşleri ile ünlü olan bir hayvan türüdür. Hayvan türleri arasında çok güzel bir görünüme sahip olan cinslerden biridir.   Farklı renklerden oluşan bu köpek türü,

   , Yer: Köpekler

  • Afgan Tazısı

   Temel Özellikleri Apartman hayatında pek önerilen bir ırk değildir. Evde çok hareketsiz kalacaklarından dolayı geniş bir arazi onlar için daha çok önerilir. İç ve dış ortamda da yaşayabilirler. Ancak daha çok dışarıda özgürce dolaşmayı, evde ise uyumayı tercih ederler.   Cesur, inatçı, tatlı, duyarlı, çok zeki, vakur ama kayıtsız değil, yabancılara karşı kuşkucu ama düşman değil. Eğitim sırasında yumuşak davranılmalıdır.   Neler Yapar? Vakur, biraz çekingen, fakat çok sevimli, sadık, şe

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...