Jump to content

Basenji


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

basenji-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Yapı itibarı ile neşeli ve duygulu olan besenji aynı zamanda çocuklara karşı da sabırlı olduğu için aileler tarafından tercih edilir. Son derece temiz olan basenji kötü koku taşımaz. O nedenle hijyenik bir köpektir. Basenjiyi diğer köpek cinslerinden ayıran en belirgin özelliği ise havlamamasıdır.

 

 

Basenji cinsi köpek havlamaz ancak çevresindeki değişken durumlara göre farklı sesler çıkarabilir. Kendisini bu şekilde ifade edebilir.

 

 

Atletik, küçük ve zayıf olan basenjinin kökeni Mısır’dan gelen en eski türlerden birisidir. Basenji türünün apartmanda beslenmesi mümkündür. Ancak çok aktif olduğundan basenji için küçük bahçeli bir ev ideal olacaktır. Basenji türü oldukça uyumlu yapıdadır. Türdeşleri ile kavga etmez. Ancak günlük egzersizleri fazladır. Uzun yürüyüşler, oyunlar ile dinç ve atik tutulmalıdır. Bu egzersizler yapılmaz ise tembel bir köpeğe dönüşebilir.

 

 

Sürekli oyun oynamaya hazır, hızlı ve zekası üstün bir köpek türüdür. Oyun esnasında yorulmaz, sürekli hareket halindedir. Ancak sıkılırsa çevreye zarar verme eğilimi de yüksektir. Çiğnemeye düşkün bir köpek olduğundan oyuncakları kemirmeyi sever. Basenjinin çevreye zarar verme oranının düşürülmesi için çiğneyebileceği oyuncaklar alınabilir.

 

 

Basenji çok az tüy döktüğü ve temiz bir köpek olduğu için alerji problemi olanlar için bir sıkıntı yaratmaz. Sessiz bir köpektir. Ancak çok haraketlidir.

 

 

Islak havaları sevmeyen basenji ağladığında gerçek gözyaşları görülür. Hiperaktif yapısı ile ağaçlara tırmanır. Sessiz yapısı ile kuşlara sezdirmeden onlara yaklaşabilir. Kediler gibi kendisini temizleyebildiği için hijyen konusunda sahiplerine çok sorun çıkartmaz.

 

 

Basenji eğitilme açısından oldukça elverişli bir köpek olduğundan sahibi tarafından erken yaşlarda edinilirse her ortama uyum sağlayabilir. Ev içerisinde kimseye sıkıntı yaşatmadan yaşabilir. Özgür bir yapısı vardır ancak ailesine de düşkündür. Akıllı bir hayvan olan basenji Afrika Kongo kökenlidir. Ancak daha sonraları İngiltere ve Amerika'ya ithal edilmiştir. Pek çok olumlu yönü ile aileler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Basenji

      Temel Özellikleri Neşeli, duygulu, çocuklara karşı sabırlı. Hiç bir kötü kokusu olmayan son derece temiz bir köpektir. Köpekler arasında ender görülen bir özelliğe sahiptir: Havlamaz.   Diğer bir çok ırktan farklı olarak dişiler yılda iki kez değil, bir kez kızgınlık gösterir. Basenji havlamaz fakat duruma göre pek çok farklı ses çıkararak kendini ifade edebilir.   Basenji, kökeni Mısır'dan gelen en eski ırklardan biridir. Tazıların bir alt grubu olan "Sighthound"ların bir üyesi olan Base

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...