Jump to content

Jack Russell


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

jack-russell-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

19. yüzyılda İngiltere'de tilkileri avlamaya yönelik üretilmiş bir ırktır. Köpeğin temel özellikleri 30-35 cm uzunluğunda ve 6-8 kg civarında olmasıdır. Bacak yapısı familyası olduğu teriyer ırkındaki diğer cinslerden daha uzundur. Bacaklarının uzun olması koşma hızını etkiler. Avının peşinden kolaylıkla gidebilir. İleriye doğru katlanan düğme biçimli kulaklara sahiptir. Kuyruğu kısadır.

 

 

Cesur bir yapısı vardır. Fedakar ve itaatkar yapısı ile dikkat çeken bir köpektir. Yeterli egzersiz alanı sağlanırsa apartman hayatına da gayet uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketli olan bu köpek cinsi neşe kaynağıdır.

 

 

Bu cins köpek inindeki küçük hayvanları avlamak için sıklıkla kullanılır. Bacakları sayesinde edindiği hızı ona değer kazandırır. Çok dar geçitlerden bile geçebildiği için kıvrak yapısı ile dikkat çeker. Başlarda sadece av için kullanılan bir cinstir.

 

 

Hareketli ve yaşam dolu yapısı olan Jack Russell Terrier gözü pek ve korkusuzdur. Diğer teriyer cinslerinde olduğu gibi Jack Russell da oynamaya bayılır. Çocuklarla arası gayet iyi olduğundan eğlendirici yönü ile tercih sebebidir. İnatçı, başına buyruk bir yapısı vardır. Bununla birlikte oldukça zekidir.

 

 

Jack Russell yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidir. Agresif olarak yetişmemelidir. Av güdüsü oldukça güçlü olduğundan diğer küçük ev hayvanları ile pek anlaşamayabilir. Kovalamak, keşfetmek onun ilgi alanlarıdır. Hiperaktif olabilir bu nedenle tasmasız dışarı çıkarılması tavsiye edilmez. Eve adapte olma sürecinin sağlıklı olması için yavruyken alınmalı ve şefkatle ilgilenilmelidir. Apartmanda da beslenebilecek olan Jack Russell sevimli ve hareketli olmakla beraber evde büyük problemler çıkarmaz. Yıkanması ve taranması oldukça kolaydır. Arada bir bahçeye çıkarılmalı, koşturmalı ve enerjisini atması gerekir. Her ne kadar apartmanda beslenmesinde bir sorun olmasa da unutulmaması gereken şey Jack Russell’ın hareketli bir bünyesi olduğudur. Yaşam süreleri 15 yıl ve üzeridir. İyi bir aile köpeği ve dosttur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Jack Russell Terrier

      ırkı tercih eden kişilerin sayısı artmaktadır.     Küçük boyu (25-38 cm) ve orantılı kilosuyla (6-8 kg), yeterli egzersiz sağlandığı sürece, apartmanlarda da kolayca bakılabilirler. Fakat düzenli işe giden biriyseniz, dostunuzu apartmanda tek başına bırakmadan önce yeterli miktarda egzersiz yaptırmış olduğunuzdan emin olmalısınız.   Peki, siz bu dost canlısı ve neşeli ırkın nereden geldiğini merak etmiyor musunuz?   Jack Russell Terrierler’in yetenekleri arasında; avlanmak, iz sürme

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...