Jump to content

Maltese


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

maltese-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

İtalya'da Spaniel ve Poddle ile çifteştirilerek geliştirilmiş olan Maltese cinsi köpek parlak tüyleri, oyuna düşkünlükleri ile diğer cins köpeklerden belirgin özellikleri ile ayrılırlar.

 

 

Sahibine sadık bir köpek cinsidir. Oyuncu olmakla beraber zekidirler. Yabancı seslere karşı dikkatli olmalarının yanı sıra bu özelliği ile sahibini uyarma yetisine sahiptirler. Özellikle apartmanda köpek yetiştirmek isteyenler için oldukça önemli bir tercih sebebidir. Uykularını evde uyumaları gerekir. Zarif, sevimli ve arkadaş canlısı bir köpektir. Maltese türü 18 yaşına kadar yaşayabilir. Bu tür köpekler nemden ve bahar aylarında meydana gelebilecek yağışlardan korunmalıdırlar.

 

 

Cinsin özellikleri arasında tüy dökmeme, tuvaletini çok çabuk öğrenmesi gibi oldukça önemli etmenler vardır. Hayatında hiç köpek beslememiş ancak beslemek isteyenler için ideal bir ırktır. Fazla sorun çıkarmaması, çevreye ve eve uyumlu olması tercih sebeplerindendir.

 

 

Kendinden daha büyük köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Evlere yabancı biri geldiğinde havlayarak tepki gösterirler. Ancak çabuk uyum sağlayan bir tür olduğundan ısınmaları uzun sürmemektedir. Burun kısmı geniş ve siyahtır. Yanlara düşen alçak kulakları vardır. Beyaz tüylerle kaplıdır. Bazı türlerde burnun suyun içinde pembeleştiği görülür. Kuyruğu sırtının üzerindedir. Küçük, yuvarlak, sevimli ayaklara sahiptirler.

 

 

Maltese cinsi öğrenmeye isteklidir. Sosyal bir yapısı vardır. Enerjilerinin çok yüksek olduğu zamanlarda zapt edilmesi biraz güç olabilir ama çok büyük sıkıntı yaşatmazlar. Çok fazla havlayıp etrafta gürültü yaratmazlar. Sadece şüpheli durumlarda sık sık havlarlar ki bu da sahiplerine oldukça büyük avantaj sağlar. Kucakta oturmayı ve ilgiyi severler. Genellikle apartman dairelerinde tercih edilen Maltese soğuğu pek sevmez. Tüyleri için çok fazla tarama gerekmez. Gözlerinin çevresinde uzayan tüyler dikkatlice alındığı takdirde sorun yaşatmaz. Tüyleri isteğe bağlı olarak kısaltılabilir. Tüy dökme özelliği olmadığından alerjisi olanlar için ideal bir seçim olacaktır. Cana yakın yapısı ile çocukların oyun arkadaşı olabildiği düşünüldüğünden oldukça fazla tercih edilen bir türdür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Maltese

      Temel Özellikleri Zeki, oyuncu, efendisine bağlıdır. Yabancı sesler duyduğu zaman dikkat kesilir. Evde uyuması gerekir, iyi huyludur.   Neler Yapar? İnsana eşlik eden klasik bir köpektir. Zarif ve sevimlidir. On sekiz yaşına kadar yaşayabilir. Nemden korunmalıdır. Tüylerinin güzelliğini korumak için bahar ve güz aylarında yağmurdan korunmalıdır.   Kökeni Geçmişi çok eskilere uzanan bu köpek, Grek filozofu Theophrastus tarafından “Melita” cinsi olarak tanımlanmıştır. Melita, Malta’nın

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...