Jump to content

Doberman Nasıl Beslenir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

doberman-nasil-beslenir_646x340.jpg

 

Bekçi köpeği diyince akla gelen ilk iki ırktan biri muhakkak dobermanlar olmuştur. Kahverengi siyah tüyleri ve sert bakışları ile ciddi bir caydırıcılığa sahip olan bu köpekler, bekçilik konusunda ise hak ettikleri bir üne sahipler. Peki bu ırkın mensuplarına nasıl bakılmalıdır.

 

 

Dobermanlarda Beslenme

 

 

Tüm köpek ırklarında olduğu gibi dobermanlar içinde kuru mama en önemli besin kaynağı konumundadır. Seçilecek olan kurumamanın enerji verici özelliğinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Bununla birlikte köpeğinize vereceğiniz miktarı ise köpeğinizi her hafta tartarak belirlemelisiniz.

 

 

Ayrıca tüm büyük ırklarda olduğu gibi 6 aylık olana kadar dobermanlar günde 3 öğün,6 ay 1 yaş arası 2 öğün, 1 yaş ardından ise günde tek öğün ile beslenmelidir. Kesinlikle ev yemekleri ve çiğ et ile beslenmeden uzak durulmalıdır.

 

 

Dobermanlarda Eğitim

 

 

Konu eğitim olduğunda yetenekleri dobermanların üzerine çıkabilecek ırk sayısı bir hayli azdır. 6 aylık olduğunda eğitim almaya hazır olan dobermanlar ilk olarak itaat eğitimi alır. Ardından ileri itaat ve koruma eğitimleri gibi eğitimler verilebilen dobermanlar 2 buçuk yaşına kadar sahibinin isteklerine göre özel eğitimlere tabi tutulabilir. 2 buçuk yaşın ardından verilecek yanlış bir eğitimi düzeltmek bir hayli zor olacaktır. 6 ay ile 2 buçuk yaş arasında verilecek her eğitimi kısa sürede benimseyecek ve komutlara itaat edecektir. Eğitim noktasına en dikkat edilmesi gereken konu ise bir uzmandan yardım almaktır. Büyük ırklardan biri olan dobermanlara gerekli eğitimin verilmemesi sahibine karşı agresif hareket sergilemesine neden olabilir.

 

 

Dobermanlarda Sosyalleştirme

 

 

Dobermanlar yapı olarak koruyucu özelliklere sahip oldukları için sosyalleştirmeye azami önem verilmesi gerekiyor. Hem diğer insanlar hem de diğer canlılar ile olan iletişimine 6 aylık olmasından itibaren başlaması gerekir. Bu şekilde agresif hareketler göstermesini minimuma indirebilirsiniz. Ancak buna rağmen dışarıya çıkartıldıklarında eğitim tasması ve kalan kısa bir uzatma kullanmanızda fayda vardır. Beden tasması bu tip ırklar için tavsiye edilmez. Çene yapılarının güçlü olması nedeniyle kısa sürede beden tasmalarından kurtulabilirler. Koruma özellikleri nedeniyle tasmasız dolaştırılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

 

 

Dobermanlarda En Çok Rastlanan Hastalıklar

 

 

Doberman ırkı köpeklerde en çok rastlanan hastalıkların başında kalça çıkıklıkları gelmektedir. Ayrıca kalp yetmezliği ve mide dönmesi gibi rahatsızlıklarda dobermanlarda görülen başlıca hastalıkların başında gelir. 3-4 yaşından itibaren ise beslenmelerine azami önem verilmelidir. Aksi durumlarda fazla kilolarda ciddi bir problem olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...