Jump to content

Köpek Egzersizlerinin Faydaları


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uyuşukluk ve vücut tipindeki bozulmalardan hiçbir memelinin elde edeceği bir şey yoktur. Köpeğinizin düzenli biçimde yürüyüşe çıkmasını sağlayarak hem kendinizin, hem de evcil hayvanınızın uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu orandaki egzersizi ona sağlayarak her günü bir egzersiz maratonuna çevirmeden onun sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Egzersiz İçin Gizli Bir Formül Yok

Köpeğinizin fiziksel aktivite anlamında ihtiyaç duyduğu minimum yürüyüş miktarını belirlemeye ilişkin kesin bir formül bulamazsınız. Bunun nedeni, her köpeğin ayrı bir birey olması ve boyutlarının, yapısının, yaşının, sağlık durumunun, egzersiz seviyesinin ve kişiliğinin kendine özgü olmasıdır. Genel anlamda şu söylenebilir ki genç yaştaki köpekler, yaşı ileri olanlara göre daha enerjik olurlar. Küçük boyutlara sahip köpekler, iri olanlara kıyasla daha uzun mesafelerde yürüyebilirler ve vücudu daha fit köpekler de şişman veya sağlık sorunları olan köpeklere göre daha şiddetli ve hareketli fiziksel aktivitelerde bulunabilirler.

 

 

Veterinerinize Danışın

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmanızdaki amaç, onu daha sağlıklı ve bakımı kolayca yapılabilir olacak şekilde bir kas elastikiyetine sahip durumda tutmaktır. Köpeğiniz için günlük bir yürüyüş rejimi oluşturmadan önce onun egzersiz ve sağlık değerlendirmesini yapması için veterinerinize götürün. Veterineriniz, yürüyüşe çıkardığınızda aklınızda olması için köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını size söyleyecektir. Ayrıca form seviyesini artırmak amacıyla köpeğinizin kilo vermesinin gerekip gerekmediği konusunda da bilgilendirecektir. Köpeğinizi sağlıklı ve mutlu tutacak yürüyüşün miktarına bırakın veterineriniz karar versin.

 

 

Deneme-Yanılma

Veterinerinizin önerilerini aklınızda tutarak, onun önerdiği ideal yürüyüş mesafesine göre kendi egzersiz programınızı oluşturabilirsiniz. Kendinizin veya köpeğinizin fiziksel anlamda hazır olmadığını hissediyorsanız kilometrelerce süren yürüyüşlerle başlamak zorunda değilsiniz. Küçük mesafelerle başlayın ve yürüyüşün size ve köpeğinize uygun bir egzersiz sağlayacağı noktaya kadar derece derece mesafeyi artırın. Ancak bir sonraki gün için sizi aşırı derecede yoracak ve mustarip edecek hale gelmeyin.

 

 

Yürüyüşü Kendinize Göre Programlayın

Yürüyüşler sırasında köpeğinizin davranışlarını izleyin. Uyuşuklaşıyorsa, soluk alıp vermesi ağırlaşıyorsa veya yürüyüşe devam etmekte isteksiz davranıyorsa onu fazlaca zorluyorsunuz demektir. Eğer hızlı bir yürüyüşün ardından eve döndüğünüzde hala duvarlara sıçrıyorsa, yürüyüş yaptığınız mesafeyi artırmayı düşünebilirsiniz. Genç ve hareketli köpekler için her gün çıkılacak yürüyüşler faydalı olabilir, ancak yaşlı köpekler için haftada birkaç kez çıkılacak kısa yürüyüşler yeterli olacaktır. Kısa bir yürüyüşe çıkmak, hiç yürüyüşe çıkmamaktan iyidir. Dolayısıyla kendi durumunuza göre bir yürüyüş programı oluşturun. Kendi boş zamanlarınıza uyacak şekilde farklı uzunluklarda bir program oluşturabilirsiniz. Sizin ve köpeğinizin keyfi yerinde olduğu müddetçe yürüyüş kapsamınızı değiştirmenizden bir zarar gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...