Jump to content

Suyun Köpeklere Faydaları


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Su, bütün canlılar için olduğu gibi köpekler için de çok önemlidir. Köpeğinizin beslenme programındaki uygun miktardaki su, sıvı kaybının önlenmesi ve köpeğinizin daha sağlıklı beslenip yaşayabilmesi için çok önemlidir. Sıra dışı aktivitelerden sonra köpeğinizin daha fazla suya ihtiyacı olacaktır, ama günlük tüketim için genel olarak uygun görülen miktar, köpeğin kilosu başına ortalama 30 ml dir.

 

 

Temel Bilgiler

 

 

Su, yemeklerin sindirimi için de çok önemlidir. Diğer memelilerde olduğu gibi köpeklerde de su, kanın en önemli parçası ve yemeklerden alınan besin öğelerinin vücuda yayılmasını sağlayan önemli bir araçtır. Bu demektir ki, yeterli miktarda su olmadan, metabolizma düzgün şekilde çalışamaz. Yeterli miktarda su almayan köpek, iştah kaybı ya da bağırsaklarında sorunlar yaşayabilir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamasının yanında su ayrıca sıvı kaybını ve vücut ısısından kaynaklanan ve köpeğinizi rahatsız eden sorunları da önler.

 

 

Sıvı Kaybı

Bir köpek eğer kaybettiği sıvıların yerine yeterli derecede su alamazsa, er ya da geç sıvı kaybının acı veren etkilerini yaşamaya başlar. Su kaybı, iştahta azalma, ağız kuruluğu, uykuya meyilli olma, baygın gözler ve köpeğinizin ruh halinde değişiklik demektir. İshal ve kusma gibi semptomlar sıvı kaybına neden olur, bu yüzden eğer köpeğiniz hasta ise daha fazla suya ihtiyacı olur, kaybettiği suyun yerine aynı miktarda aldığından emin olmalısınız. Köpeğiniz susuzken içtiği miktara dikkat etmelisiniz, çok fazla içip rahatsız olabilir.

 

 

İshal ve Kusma

 

 

Bir köpeğin sindirim sistemi bozukluğu olduğunun en bariz iki işareti ishal ve kusmadır. Bu işaretler, yeme düzeninin değişmesi, bozuk yemek yenmesi, bazı ilaçlar, enfeksiyon ya da hastalıklar sonucu oluşabilir. Ayrıca bunlar köpeğin sıvı kaybını arttırır ve kaybedilen sıvı miktarının yerine koyulabilmesini zorlaştırır. Bu semptomların oluşma riskini en aza indirebilmek için, yemekleri köpeğinizin kolayca ulaşamayacağı yerlere koymalı ve köpeğinizi kirli su kaynaklarından uzak tutmalısınız. Eğer buna rağmen köpeğiniz bu semptomları geliştirirse, en iyi çözüm ona 12-24 saat boyunca yemek vermemek ve bol miktarda taze ve temiz su içirmek olacaktır.

 

 

Mikrop Kapma

 

 

İyi bir bulaşık suyu için tuvalet kötü bir alternatiftir. Evlerde bir köpek için en bilinen bakteriyel enfeksiyon kaynakları mutfaktaki çöp kutusu ve tuvalettir. Köpeğiniz teze bir et parçası ile , çöpünüzde bir gündür bekleyen bir yağ tomarı arasındaki farkı tam olarak anlayamayabilir. Köpeğinizin çöpten yemesini önlemenin en iyi yolu çöp kutunuzu kilerde tutmak ya da köpeğinizin ulaşamayacağı yerlere koymaktır. Eğer bu mümkün değilse, kapalı bir çöp kutusu caydırıcı olabilir. Aynı şekilde, tuvaletten de içmek isteyebilir ancak tuvaletler çok fazla bakteri içerir ve köpeğinizin sindirim sistemine çok olumsuz etkileri olabilir. Köpeğinizin içeri girmemesi için tuvalet kapağını ve banyonuzun kapısını kapalı tutmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...