Jump to content

Schnauzer


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

schnauzer-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Alman kökenli olan Schnauzer ismi Almanca burun bölgesi anlamına gelen "schnauze"den gelir. Schnauzer ırkı onbeş ve onaltıncı yüzyıllarda bile varlığı bilinen bir ırk olarak öne çıkar.

 

 

Schnauzerler geçmişten günümüze çocuklara bakmak, faytonlara eşlik etmek, savaş sırasında haber taşımak, kemirgenleri avlamak gibi pek çok farklı görevde kullanılmıştır. Günümüzde ise popülerliğini hala koruyan bir ırktır. Kafatası uzun ve dikdörtgen şeklindedir. Burun ucu yuvarlak ve siyahtır. Gözleri oval bir biçimdedir.

 

 

Schnauzer‘in ön bacakları düz bir şekilde uzanır. Parmak uçları ise kedi patilerini andırır. Arka bacakları oblik ve kaslı bir şekildedir. Schnauzer kürkü ise kırçıllı ve düz siyah olmak üzere iki renktedir. Schnauzer‘in beyaz tüyleri siyah bantlı şekildedir. Siyah renkteki Schnauzerlar'ın alt tüy tabakası dahil olmak üzere bütün kıl örtüsü siyah renktedir.

 

 

Karakteristik özelliğine bakıldığında Schnauzer koruyucu bir özellik taşır. Korkusuz bir tür olarak bilinir. Sevimli yapısı ile Terrier cinsi köpeği andırır. Hareketli ve oyuncu bir yapıya sahiptir. İnatçı bir yapısı vardır. O nedenle eğitiminde istikrar önemlidir. Zeki ve kolay uyum sağlayan, eğitiminde fazla sıkıntı çıkarmayan bir türdür.

 

 

Henüz yavruyken doğru bir şekilde sosyalleştirilmesi gerekir. Çünkü agresif bir hayvan olarak yetişmesi olasıdır. Bunu önlemek önemlidir. Schnauzer’in enerji dolu, baskın karakterli biri tarafından sahiplenilmesi bu köpeğin daha iyi yetiştirilmesi için önemlidir. Schnauzer türü belirli yaş üzerindeki çocuklarla çok iyi geçinir, oyunlar oynar, herhangi bir tehlikeye yol açmaz.

 

 

Schnauzer cinsini apartmanda muhafaza etmekte herhangi bir sakınca yoktur. Ev içerisinde de yeteri kadar aktif olabileceğinden bahçeye çok fazla gereksinim duymazlar. Bakımı ise oldukça kolaydır. Yılda iki defa tıraş edilmelidir. Kısa tel fırça ile düzenli olarak tarandığında gayet bakımlıdır. Yumuşak uçlu bir makas ile göz çevresinde büyüyen kılları almak yeterli olacaktır. Tüy dökmeyen ve kokusuz yapısı ile ayrıca tercih sebebi bir cinstir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Standart Schnauzer

   Temel Özellikleri Orta büyüklükte bir köpektir. çok canlıdır, ama huzursuz değildir. Cesur, duygulu, atılgan ve fedakardır. Schnauzer'lerin iyi özelliklerinden bir tanesi de köpeklere has kokularının olmayışıdır.   Neler Yapar? Standart Schnauzer, 18. yüzyılda nakliye köpeği ve ahırlarda gözcü olarak kullanıldı. Bir miktar terrier kanı taşıdığı için kemirgen avında da kullanıldı.   Günümüzde bekçi köpeği ve muhafız olarak da kullanılır. Ama daha önemlisi çok sevimli, canlı, sadık ve zek

   , Yer: Köpekler

  • Dev Schnauzer

   Temel Özellikleri Standart Schnauzer'den daha güçlü ve heybetli bir görünümü vardır. Sakin, istikrarlı, eğitilebilir bir köpektir. çocuklara karşı bile çok sabırlıdır.   Yılda iki kez tüyleri kesilmelidir, kulağının kırpılması tercihe bağlıdır.   Neler Yapar? 1700'lerde Münich'deki bira salonlarını ve kasap dükkanlarını korumak için kullanılmıştır. Daha sonra polis ve asker tarafından kullanıldı. Büyüklüğü ve görünüşü saygı uyandırdığı için günümüzde de bekçi ve muhafız köpeği olarak de

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...