Jump to content

Lakeland Teriyeri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

lakeland-teriyeri-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Working Teriyeri, Fell Teriyeri gibi isimlerle de bilinen Lakeland Teriyerinin Black and Tan Teriyeri'nden geldiği düşünülür. Lakeland Teriyerinin bugünkü ismini alması 1921 senesinin İngiltere'sine dayanır.

 

 

Lakeland Teriyeri İngiltere'nin kuzeyinde yer alan Cumberland bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Köpeğin ilk olarak yetiştirilme amacı yabani hayvanların kümeslere ve çiftliklere zarar vermesini önlemektir.

 

 

Fiziksel özellikleri

 

 

Lakeland Teriyeri görüntü olarak Welsh Teriyeri ile benzerlik gösterir. Aralarındaki tek fark Lakeland Teriyerinin biraz daha küçük olmasıdır. Lakeland Teriyerinin vücut yapısı kare şeklindedir. Köpek uzaktan bakıldığında parmak ucunda durur gibi görünür. Gövdesi dar olan köpek kayalık ve derin bölgelere kolayca girebilir. Lakeland Teriyerinin kafa şekli alımlı ve uzundur. Alın kısmında çalıyı andıran tüyleri vardır. Çene yapısı oldukça güçlü olan Lakeland Teriyerinin gözleri koyu renkli ya da badem rengi gibi bir tona sahiptir.

 

 

Kulak kısmı V şeklinde kıvrımlı olan köpeğin tüylerinin rengi siyah, siyah-ten, kızıl, boz, boz-ten, buğday rengi, kızıl-mavi olabilir. Lakeland Teriyerinin tek renk olabileceği gibi sırt kısmında başka bir renk yer alabilir. Yavru Lakeland Teriyerinin genel olarak koyu tonlarda doğarken zaman içerinde ergin rengine ulaşır. Kuyruğu kısa olan köpeğin bacakları ise düz ve güçlü bir kemik yapısına sahiptir.

 

 

Karakteri

 

 

Lakeland Teriyeyi neşili, hareketli ve sevecen bir ruh haline sahiptir. Karakteri biraz inatçı ve oldukça kararlıdır. Özgüveni yüksek olan köpek oldukça cesurdur. Havlamaya eğilimi vardır. Toprak kazmayı sever. Çocuklarla iyi bir şekilde anlaşır. Oyuncaklarını ve yemeğini korumaya çalışır.

 

 

Eğitim

 

 

Lakeland Teriyerinin en zorlanacağı alan tuvalet etiğimidir. Genel olarak oldukça hızlı kavrayan zeki bir köpektir. Yabancılara karşı fevri tepkiler sergilemez. Fakat bir hayli mesafeli davranır. Yavruyken diğer köpeklere alıştırılması gerekir.

 

 

Yaşam Alanı

 

 

Genel olarak bahçeli alanda daha mutlu olur. Apartman yaşamı için uygun bir ırk olan Lakeland Teriyerine bahçesiz bir evde de bakılabilir.

 

 

Egzersiz

 

 

Oldukça hareketli bir köpek olan Lakeland Teriyeri düzenli bir biçimde tasmasız gezdirilip oyun oynamasına izin verilmelidir. Çeşitli spor aktiviteleri yaptırarak fazla enerjisi dışarı atılmalıdır.

 

 

Bakımı

 

 

Lakeland Teriyeri sık ve kaba bir tüy yapısına sahiptir. Bu sebeple tüyleri rahatlıkla dökülmez. Tüy dökme dönemlerinde ölü tüyleri elle çekilerek dökülmelidir. Lakeland Teriyeri senede üç defa tüy döker. Kulak girişini kapatan ve parmak aralarında fazla uzayan tüyler düzenli aralıklarla tıraş edilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...