Jump to content

Kör Kediler Yönlerini Nasıl Bulur ?


Elzem

Önerilen Mesajlar

Kör Kediler Yönlerini Nasıl Bulur?

Körlük kedilerde sık karşılaşılan engellerden biri ne yazık ki. Ancak her koşula kusursuz uyum sağlayabilen bir canlı olan kedi körlükle de hayranlık uyandıracak şekilde başa çıkabiliyor. Kedilerde körlüğe neden olan birçok hastalığın yanı sıra kör olarak doğumlarla da karşılaşılabiliyor. Kedilerde doğuştan gözlerin bulunmaması durumuna anophtalmia, gözlerin normal boyutundan çok daha küçük olmasına ise microphtalmia adı veriliyor. Doğuştan gözleri olmayan, ya da kör olan kediler sonradan görme yetisini kaybeden kedilere oranla çok daha rahat hareket edebiliyorlar. Doğuştan ya da sonradan kör olmuş kedilerin yönlerini gayet rahat bulabildiği bir gerçek.

Bir kedinin kör olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer sevimli kediniz alışılagelmişin dışında hareketler sergiliyorsa, örneğin eşyalara çarpıyor, kafasını bir yerlere vuruyorsa bu kedinin kör olduğuna işaret ediyor olabilir. Şayet kedinizin kör olduğunu ya da gözlerinde görme kaybı olduğunu düşünüyorsanız bunu kesin olarak öğrenmenin yolu tabi ki onu veterinere götürüp detaylı şekilde muayene edilmesini sağlamak.

Kedilerde körlüğe neden olan hastalıklar nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz doğuştan kör olma durumunun dışında kediler çeşitli dış etkenlere ve hastalıklara bağlı olarak da körlük sorunu yaşayabiliyor. Bunlar arasında kafaya alınan darbeler yani kafa travmaları, beyin hasarı, zehirlenme, katarakt, glukoma sayılabilir. Ayrıca çok nadir görülmekle birlikte bazı kedilerde anestezi ilaçlarına karşı aşırı reaksiyon gösterme ya da alerji sonucu da körlükler gözlemlendiği biliniyor.

Kör kediler yönlerini gayet rahat bulabiliyor

Kediler gözlerinin yanı sıra oldukça gelişmiş koku alma ve duyma yetileriyle tanınır. İşte kör kediler gözlerinin yokluğunu keskin kulakları ve burunları sayesinde süspanse ederek hem yönlerini gayet rahat bulabiliyor hem de hayatlarını neredeyse gören kediler kadar rahat bir şekilde sürdürebiliyorlar. Kulaklarının ve burunlarının dışında bıyıkları da kedilerin etraflarındaki cisimleri algılamalarına yardım ediyor. Yani kör kediler tüm bu duyularını kullanarak yönlerini bulabiliyorlar.

Kör kedileri dışarı bırakmak riskli

Kör kediler her ne kadar yönlerini diğer duyularını kullanarak bulabiliyorsalar da kör kedileri dışarı bırakmak riskli bir davranış. Eğer kör bir kediniz varsa evden dışarıya bırakmamanız onun için çok daha sağlıklı olacaktır. Zira evin içinde alıştığı ve küçük bir ortamda yönünü başarılı şekilde bulabilen bir kör kedinin aynı başarıyı sokakta, hiç tanımadığı yabancı ve geniş bir alanda göstermesi oldukça zordur. Dolayısıyla şayet kör bir kediniz varsa bahçeye dahi çıkmasının riskli olduğunu unutmamalısınız.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...