Jump to content

Köpekler İçin Yaş Mama Zararlı Mı


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpek bakımının en önemli unsuru tabi ki besleme. Doğru mamalarla ve doğru şekilde beslenmeyen bir köpeğin sağlıklı olmasını beklemek imkansız. Bu nedenle biz köpek sahiplerinin sevimli dostlarımızı en doğru şekilde nasıl ve hangi yiyecekler ile besleyeceğimiz konusunda kesinlikle yeterli bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Günümüzde hemen hepimiz hem pratik olduğu hem de köpeklerin gereksinim duyduğu tüm maddeleri içerdiği için köpeklerimizi hazır mamalar ile besliyoruz. Ancak hazır mamalar ile ilgili, özellikle de yaş mamalar ile ilgili birçok farklı iddia dolaşıyor ortalıkta ve bizlerin de kafası karışıyor haklı olarak. Köpekler için yaş mama zararlı mı sorusu en çok sorulan ve neredeyse hiçbir doğru dürüst yanıt alınamayan bu sorulardan biri.

Yaş mamanın kalitesi önemli

Öncelikle köpeklerin etobur canlılar olduğunu ve beslenmelerinde mutlaka hayvansal gıdalara yer vermek gerektiğini bilmeliyiz. Yaş mamalar genellikle et kullanılarak üretilse de piyasada birçok farklı markanın ürettiği yaş mama bulunuyor. Bu mamaların kimisi köpekler için sağlıklı maddeler kullanılarak üretilirken kimisindeyse hayvansal atıklar kullanılıyor. Bu nedenle öncelikle köpek için yaş mama alırken etiketi okumalı ve neden üretildiğini öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra mamanın fiyatı da kaliteyi gösteren bir unsur. Şöyle ki; etiketinde tavuk ya da farklı hayvanların eti kullanılarak üretilmiş ibaresi bulunsa bile şayet bir mama çok ucuzsa üretiminde mutlaka artık maddelerin kullanıldığını bilmeli ve bu mamaları satın almaktan kaçınmalısınız.

Köpeği sadece yaş mama ile beslemek sağlıklı değil

Yaş mama köpekler için zararlı değil ancak köpeği yalnızca yaş mama ile beslemek köpeklerde diş çürümesi başta olmak üzere bazı sorunlara neden olabiliyor. Kuru mama ve diğer sert gıdalar köpeklerin dişlerinin arasında biriken yiyecek artıklarının temizlenmesini sağlarken yaş mama dişlerin arasında birikiyor. Dişlerin arasında biriken yaş mama zamanla köpeğin ağzında bakteri oluşumuna, diş taşlarına ve bunların neticesinde de dişlerin çürümesine neden oluyor. Bu yüzden köpeklere yaş mamayı kuru mamanın yanında ve ara sıra vermek en sağlıklı seçenek. Yazımızı köpek maması nasıl seçilir başlığımızda sevimli dostunuz için en doğru mamayı nasıl seçeceğiniz konusunda geniş bilgi bulabileceğinizi de ekleyerek bitirelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...