Jump to content

Köpeklerde Mide Bulantısı


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeklerde mide bulantısı genellikle kusma ile sonuçlanan bir durum. Ve mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olabildiği gibi birçok farklı hastalıkla birlikte görülen bir semptom olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak köpeklerde mide bulantısının altında yatan neden genellikle bu sevimli hayvanların obur yapısı. Çünkü sevimli dostumuz köpekler obur canlılar oldukları için sık sık ya çok yedikleri ya da ne bulurlarsa yedikleri için mide sorunları ile karşılaşıyorlar.

Köpeklerde mide bulantısının nedenleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi köpeklerde mide bulantısı çoğunlukla kusma ile sonuçlanıyor. Bu nedenle köpeklerde mide bulantısı ile kusma nedenleri aynı. Köpeklerde mide bulantısı nedenleri şunlar;

Mideyi bozacak yiyecekler yemek (ev yemekleri köpeklerin midesini bozabiliyor, özellikle salam, sosis gibi çok tuzlu ve baharatlı yiyecekler. Ayrıca bozuk gıdalar da mideyi bozabiliyor)

Yabancı nesne yeme, yutma

Zehirli şeyler yeme, zehirli bitkiler çiğneme

İç parazitler

Böbrek ya da karaciğer gibi organlardaki hastalıklar

Viral enfeksiyonlar (köpeklerde gençlik hastalığı gibi viral enfeksiyonlar da hayvanların midesinin bulanmasına ve kusmasına neden olabiliyor)

Mide bulantısına karşı ne yapmak gerekiyor?

Yukarıda saydıklarımızın birçoğu oldukça ciddi sağlık problemleri. Bu nedenle şayet köpeğin mide bulantısı, dolayısıyla kusması uzun süre devam ediyorsa yapmanız gereken tek şey hayvanı hemen veterinere götürmek. Zira ancak veteriner hekim yapacağı detaylı muayene neticesinde köpeğin midesinin bulanmasına ve kusmasına neden olan etkeni, hastalığı teşhis edebilir ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...