Jump to content

Tavuk Kemiği Köpeğe Zararlı Mı?


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpekler hepimizin bildiği gibi etobur canlılar ve etin yanı sıra özellikle tavuk kemiğine de bayılıyorlar. Çoğu köpek sahibi de sevimli dostlarına tavuk kemiği vermekte bir zarar görmüyor. Ancak köpeklere tavuk kemiği vermek hiç ummadığınız şekilde ciddi sonuçlara hatta köpeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Tavuk kemiği köpeklerin sindirim sistemlerinde sorunlara yol açıyor

Köpeklerin en karakteristik özelliklerinden biri obur yaradılışları. Hele de etrafta başka bir hayvan varsa mamasını ondan kıskanan köpekler genellikle yemekleri çiğnemeden yutuyorlar. Söz konusu tavuk kemiği olduğunda köpeğin aceleyle çiğnemeden yutması sonucunda kemiklerin hayvanın bağırsaklarını tıkama olasılığı bulunuyor. Bu sandığınızdan çok daha ciddi durumların ortaya çıkmasına sebep olabilme riskini taşıyor; zira köpeğin dışkı yapamaması müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor.

Tavuk kemiği mide ya da bağırsakları delebiliyor

Köpekler elbette ki her zaman tavuk kemiklerini çiğnemeden yutmuyor, ancak çiğnemeleri de kemiklerin zararlı olmamasını sağlamıyor. Çünkü köpeğin kırdığı tavuk kemiklerinin uçları sivri hale geliyor ve bu yüzden kemikler hayvanın mide ya da bağırsaklarını delebiliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi hayvanın hayatını tehlikeye sokan semptomların gelişmesini tetikliyor.

Tavuk ve tavuk kemiği kabızlığa neden oluyor

Tavuk kemiğinin köpekler için diğer zararıysa kabızlık. Köpeklerde kabızlık birçok farklı besine bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi tavuk ve tavuk kemiği de hayvanların kabız olmasına sebebiyet veriyor. Kısacası tavuk kemiği köpeklere zararlı mı sorusunun yanıtı kesinlikle evet. Köpeğinize kemik vermek istiyorsanız en iyi seçeneğin köpekler için özel olarak üretilmiş kemikler olduğunu da ekleyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...