Jump to content

Köpeğimin Burnu Kanıyor


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeklerde de aynı bizlerde olduğu gibi birçok hastalıkla ve kimisi ciddi sorunlara bağlı kimisiyse basit bir nedenden dolayı ortaya çıkan burun kanamalarıyla karşılaşılabiliyor. Şayet köpeğin burnu kanıyorsa bu kanamayı köpekteki diğer semptomların yanı sıra kanamanın miktarını ve süresini de göz önünde bulundurarak değerlendirmek gerekiyor. Köpeklerde burun kanaması çok sık görülen bir durum değil ve görüldüğünde de genellikle travmalara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle köpeğin burnunun kanadığını gördüğünüz anda yapmanız gereken ilk şey hayvanın buruna tampon uygulayarak kanamayı durdurmak ya da hafifletmek ve ardından hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmak.

Köpeklerde burun kanaması nedenleri

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi köpeklerde burun kanaması farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Köpeklerde burun kanaması nedenleri şunlar;

Travmalar (trafik kazası, çarpma, vurma, yüksekten düşme gibi)

Travmalar sonucu oluşan iç kanama

Buruna yabancı cisim kaçması (özellikle pisi otu mevsiminde köpeklerde pisipisi otunun buruna kaçması sonucu burun kanamaları görülebiliyor. Pisi otunun zararları yazımızda köpeğinizi bu zararlı ottan nasıl koruyabileceğiniz ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz)

Üst solunum yollarındaki ve burundaki enfeksiyonlar ( köpeklerde viral enfeksiyonlar, bakteriyel ya da fungal yani mantar enfeksiyonları)

Kan hastalıkları

Solunum yolu tümörleri

Tansiyon

Alerjiler

Tedavi

Görüldüğü gibi köpeklerde burun kanaması çok ciddi sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle eğer köpeğin burnu kanıyorsa hayvanı mutlaka veterinere götürmek gerekir. Zira ancak veteriner hekim yapacağı detaylı muayene neticesinde hayvanın burnunun neden kanadığını bulabilir ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi uygulayabilir. Veteriner burnu kanayan köpeği kanamanın şiddetine göre ilk olarak kanama kesici ilaç verip kanamayı durdurduktan sonra muayene etme yoluna da gidebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...