Jump to content

Köpekler Bir Şey Koklarken Neden Ön Patilerini Kaldırır ?


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpekler binlerce yıldır yanı başımızda yaşıyorlar ancak onları anlamak için yeterli çabayı göstermiyoruz çoğumuz. Aslında köpekler havlayarak ve başka sesler çıkararak bizlere birçok şey anlatırlar. Üstelik bununla da kalmıyor, çünkü köpeklerde beden dili hakkında bilgi sahibi olmak da bu tatlı canlıları anlamak için harika bir kapı aralar bizlere. Köpeklerin yaptığı birçok davranışın ne anlama geldiğini biliyoruz, ama bu tüm davranışlarının anlamını bildiğimiz anlamına da gelmiyor tabi ki. Köpeklerin çok sık olmamakla birlikte yaptığı hareketlerden biri de bir şey koklarken ön patilerini kaldırmak.

Bu hareket köpeğin konsantre olduğunu gösterir

Köpeklerin bir şey koklarken ön patilerini kaldırması konsantre durumda olduklarını gösterir. Yani köpekler ilgilerini çeken bir koku aldıklarında ve dikkat kesildiklerinde bu davranışı sergilerler. Köpekler aldıkları kokunun neye ait olduğunu daha iyi anlamak için tüm dikkatlerini buna verirler ve bu sırada da istemsiz bir şekilde ön patilerini kaldırma hareketini sergilerler. Yani köpekler neden bir şey koklarken ön patilerini kaldırırlar sorusunun yanıtı hayvanın dikkatini toplamış olduğu için bu hareketi yaptığıdır. Bu arada bu hareketin özellikle av köpeklerinin tipik hareketlerinden biri olduğunu da ekleyelim. Av köpekleri av kokusu aldıklarında kokunun tam olarak nereden ve hangi hayvandan geldiğini anlamak için dikkat kesildiklerinde ön patilerini kaldırarak havayı koklarlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...