Jump to content

Köpeklerde Mastitis Hastalığı


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpek sahipleri için sevimli dostlarının hamile kalması ve dünyaya minik bebekler getirmesi tarifsiz bir heyecandır. Ancak bu heyecanlı dönem beraberinde bir takım sorunları da getirebiliyor. Köpeklerde mastitis de bu sorunlardan biri. Köpeklerde mastitis meme bezlerinin yangısı yani enfeksiyonuna verilen isim. Köpeklerin meme bezleri değişime uğramış ter bezleridir ve hayvanın karın duvarının iki yanı boyunca linea alba adı verileni karın duvarının tam ortasından geçen uzunlamasına çizgiye paralel uzanan bir çizgi üzerinde yer alırlar. Köpeklerde mastitis hastalığı genellikle emzirme döneminde ortaya çıkan bakteri kaynaklı enfeksiyonlar sebebiyle görülür.

Yalancı gebelik yaşayan köpeklerde de mastitis görülebiliyor

Köpeklerde yalancı gebelik ile oldukça sık karşılaşılıyor ve mastitis yalancı gebelikte de de görülebiliyor. Bu nedenle köpeğiniz hamile ya da doğum yapmamış bile olsa yalancı gebelik yaşadığı takdirde mastitis hastalığının ortaya çıkabilme ihtimali olduğunu unutmamalısınız.

Hastalık nasıl bulaşıyor ve belirtileri neler?

Köpeklerde mastitis ortaya çıkmasına neden olan streptococ ve staphylococ grubu bakteriler ve bu bakteriler hayvanın memesine yaralanma yani kan yoluyla ya da sağlıksız hijyen koşulları nedeniyle bulaşıyor. Köpeklerde mastitis kronik ya da akut olarak şekillenebiliyor. Köpeklerde mastitis belirtileri şunlar;

Yüksek ateş

Halsizlik

İştahsızlık

Mukozalarda kanamalar

Kusma ve ishal (bunlar hastalığın ilerlediğinin göstergesidir)

Köpeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da bir kaçını görüyorsanız hiç vakit kaybetmeden veterinerinize başvurmalısınız. Zira köpeklerde akut mastitis vakaları ciddiye alınmaz ve tedavi edilmezle ne yazık ki hayvanın hayatını kaybetmesine dahi neden olabiliyor.

Mastitis ağır durumda değilse yavruların emzirmesine devam edilebilir

Köpeklerde mastitis beraberinde genellikle memelerde kist oluşumları da getiriyor. Köpekte mastitisin şekillendiği ancak ağır bir tablonun gözlemlenmediği, meme loblarının iltihaplanmamış olduğu durumlarda yavruların emzirilmesine devam edilebilir. Apse bulunan durumlardaysa en kısa sürede veterinerin uygun göreceği şekilde apse tedavisine başlanmalıdır. Şayet kist oluşumu da varsa veteriner hekim cerrahi operasyon ile kistleri temizleme yoluna gidebilir. Yazımızı son bir bilgi ile sonlandıralım, köpeklerde mastitis tedavisi yapan veteriner hekimler çoğunlukla bu tedavi ile birlikte kısırlaştırma operasyonunun da yapılmasını tavsiye ederler. Çünkü kısırlaştırma köpekte bu hastalığın nüksetme olasılığını kesin olarak ortadan kaldırmanın tek yoludur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...