Jump to content

Yavru Köpek Süt İçer mi ?


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yavru köpekler gelişim döneminde oldukları için yetişkin köpeklere oranla daha fazla besine ihtiyaç duyarlar Ayrıca yavruların daha hareketli olması da daha çok gıdaya gereksinim duymalarının diğer sebebidir. Çoğu insan sokakta yavru bir köpek bulduğunda yapacağı ilk hareket yavrunun karnını doyurması için ona süt vermek olur. Peki, bu doğru bir davranış mı? Yani yavru köpekler süt içer mi? Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayır. Şöyle ki; yavru köpekler süt içerler ve çok severler. Ancak bazı durumlarda süt yavruların hayatını bile tehlikeye sokabilecek etkiler yapabilir.

Süt yavru köpeklerin ishal olmasına yol açabilir

Her şeyden önce fazla süt verilmesi yavru köpeklerin ishal olmasına neden olabilir ki ishal yavrular için ölümcül sonuçlar doğurma riski taşır. Bizlerin tükettiği inek sütünün yağ oranı çok yüksektir ve bu da yavru köpeklerin sindirim sistemlerini zorlayarak ishalin ortaya çıkmasını tetikler. İshal özellikle de uzun süreli ishaller yavrularda dehidrasyona, yani sıvı kaybına neden olur. Sıvı kaybıysa yavru köpekler için hayati tehlike anlamına gelir.

Laktoz intoleransı ciddi bir durumdur

İyi niyetle süt verdiğiniz yavru köpekte laktoz intoleransı bulunuyorsa hiç ummadığınız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Laktoz intoleransı sütün içerisindeki laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz isimli enzimin yokluğu ile ortaya çıkar ve yavrunun hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle tavsiye edilen yavruların kalsiyum ihtiyacını süt yerine farklı kaynaklardan karşılamaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...