Jump to content

Köpeklerde Kansızlık


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpekler sadık ve sevgi dolu karakterlerinin yanı sıra oyunculuklarıyla da tanınan canlılar. Köpeklerin bu denli oyuncu olmalarının altında yatan nedenlerden biri de enerjik yapıları. Sağlıklı bir köpek günün büyük kısmında hareket halindedir ve kimi zaman oradan oraya zıplamak gibi aşırı hareketler dahi sergileyebilir. Bu normaldir, ancak bunun aksine sürekli yatmak, halsizlik gibi durumlar köpeğin sağlıksız olduğunun göstergesi. Halsizlik başka birçok hastalığın belirtisi olabildiği gibi köpeklerde kansızlık durumunun da en belirgin işaretlerinden biri.

Köpeklerde kansızlık farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir

Köpeklerde kansızlık kısaca hayvanın kanındaki alyuvarların yeterli miktarda oksijen taşımaması ve hayvanın bu nedenle enerjisiz kalması durumuna verilen isim. Köpeklerde kansızlık nedenleri arasında başı kene ve pire gibi kan emen dış parazitlerin varlığı çekiyor. Ardından ülserler ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kan kaybı geliyor. Bu nedenle köpeklerde dış parazitler ile mücadele etmek çok önemli. Köpekteki pire nasıl temizlenir yazımıza göz atarak sevimli dostunuzda kansızlık, egzama gibi birçok soruna yol açabilecek olan bu parazitlerden nasıl kurtulacağınıza ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpeklerde kansızlık belirtileri

Tüm hastalıklarda olduğu gibi kansızlıkta da köpeklerde bazı belirtiler ortaya çıkıyor. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi halsizlik bu belirtilerin en sık karşılaşılanı. Köpeğinizde kansızlık olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken şey köpeğin gözlerine ve ağız içine bakmak. Şayet köpeğin ağız içi solgun renkte, göz kapaklarının içi koyu pembe yerine açık renkteyse köpeğinizde kansızlık olma ihtimali çok yüksek.

Soğan köpeklerde kansızlığa neden oluyor

Çoğumuzun bilmediği ama köpeklerimiz için çok tehlikeli olabilecek bir yiyecek var; soğan. Soğan köpeklerin ve kedilerin kanındaki alyuvarlara zarar vererek kansızlığa neden oluyor. Bu nedenle köpeğinize asla pişmiş ya da çiğ soğan içeren yiyecekleri vermemelisiniz.

Tedavi

Köpeklerde kansızlık tedavisi beslenme yoluyla yapılıyor. Köpeği kansızlıktan kurtarmak için B vitamini ve demir açısından zengin ve doğal besinlerle beslemek bir süre sonra bu sorunun ortadan kalkmasını sağlıyor. Uzmanlarca bu dönemde köpeği hazır mamalar yerine bu maddeler açısından zengin taze besinlerle beslemenin önerildiğini de ekleyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Köpeklerde Kansızlık...

      Köpeğiniz sürekli uyukluyor,her zaman oynadığı oyunlara pek hevesli görünmüyor mu?Oysa köpekler yerinde duramayan enerjisi bol hayvanlardır.Böyle durumlarda veterinere başvurduğunuzda kansızlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz.Bit,pire,ve kene gibi sebeplerden alyuvarlarda bulunan kan yeterli oksijen taşımaz ve bu durum da hayvanda kansızlığa sebep olur.   Eğer köpeğinizde olası bir kansızlıktan kuşku duyuyorsanız ağzını açıp bakın.Eğer pembe renkte ise sorun yok.Solgun bir renk almışsa gerekli

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...