Jump to content

Köpeklerde Böcek Sokması


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeklere böcek ısırmaları genellikle sıcak aylarda olur. Ve böcekler genellikle köpeklerin yumuşak ve daha az tüylü bölgelerini ısırırlar. Burun ve ayaklar gibi. Köpeğiniz kaşınır,yalanırsa ve ani bir çığlık atmışsa ısırılmış olabilir. Hemen telaş yapmayın. Isıranın cinsine göre tedavi değişebilir.

Arı sokması

Eğer köpeğiniz ani bir çığlık attıysa,kaşınıyorsa kaşınan bölgeyi kontrol edin. Bölgede şişkinlik ve kızarıklık var ise köpeğiniz bir arı tarafından ısırılmış. Bu durumda yapacağınız tedavi basit. Bir pamuğa amonyak sürüp ısırılan bölgeye sürün. Kısa sürede şişkinliğin indiğini göreceksiniz. Ama dikkat edin,amonyağı koklamayın. Köpeğinizin de koklamamasını sağlayın. Aksi takdirde bayılma gerçekleşebilir.

Eğer köpeğiniz burun veya boğaz bölgesinden ısırılırsa durum ciddileşebilir. Şişkinlik nedeniyle köpeğiniz solunum güçlüğü çekebilir. Böyle bir durumda hızlı bir tedavi uygulamalısınız.

Köpeğiniz birden fazla arının sokmasına maruz kalırsa durum yine ciddileşebilir. Böyle bir durumda zehirlenme olabilir. Bu yüzden köpeğinizi acilen veterinere götürmelisiniz.

 

Yılan sokması

Ani bir çığlık,şişlik ve kaşıntıya rastlarsanız köpeğiniz bir yılan tarafından ısırılmış. Eğer yılan zehirli ise bölgede turnike uygulayarak zehirin dolaşımı girmesini önlemelisiniz. Bu veterinere gidene kadar size zaman kazandıracaktır. Ama turnikenin çok durmasının kangrene yol açabileceğini unutmayın. Bu nedenle her 10 dakikada bir turnikeyi biraz gevşetip sonra tekrardan sıkmalısınız.

Akrep sokması

Ani çığlık,kaşıntı ve ödeme rastlarsanız ise köpeğinizi akrep sokmuş olabilir. Sokan akrebin zehirli olup olmadığını anlamak için ısırılan bölgeyi inceleyebilirsiniz. Eğer zehirsiz ise sadece ağrı ve ödem olur. Yine de veteriner aranmalı. Bunun lokal veya oral yolla uygulanarak antihistaminik ilaçlarla tedavisi mümkün.

Zehirli ise telaşlı koşuşturma,çok kısa sürede solunum güçlüğü,kas titremeleri ve felç hali görülür. Bu durumda hemen veteriner aranmalı ve turnike uygulanmalı. Tabi turnikeyi yaparken kangrene yol açmaması için dikkatli olunmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...