Jump to content

Köpekte Popoyu Yere Sürtmek


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpek sahipleri olarak bizlerin köpeklerin sergilediği davranışların ne anlama geldiğini bilmemiz hayati önem taşıyor. Hayati derken mübalağa yapmıyoruz, zira köpeklerin bazı davranışlarının altında ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi hastalıklara işaret eden nedenler yatıyor olabilir. Elbette sevimli dostlarımızın her davranışı bir felaket habercisi değildir, ancak hangi davranışın ciddi bir soruna hangisinin sıradan bir soruna işaret ettiğini anlamanın yolu da yine köpek davranışları ile ilgili bildi sahibi olmamızdan geçer. Köpeklerin poposunu yere sürtmesi normal bir davranış olarak kabul edilmez. Bu hareket köpeklerde anal kese hastalıkları varlığına işaret ediyor olabilir.

Anal kesesinde enfeksiyon olan köpek poposunu sürtebilir

Anal keseler köpeklerin anüsünün iki yanında bulunur. Anal keseler dışkının çıkışı sırasında bir sıvı salgılayarak çıkışı kolaylaştırırlar. Aynı zamanda bu sıvı ile kendileri ile ilgili bilgileri de dışkıları yolu ile diğer köpeklere bırakırlar. Köpeklerin yolda gördükleri dışkıları koklamalarının sebebi de budur, koklayarak dışkının sahibinin dişi mi erkek mi olduğunu, çiftleşmeye hazır olup olmadığını anlarlar. Ancak bazı durumlarda anal keselere giden kanallar tıkanır ve bu sıvı dışarı çıkamaz ya da az miktarda çıkar. Anal kesede ve anal kese kanallarında biriken sıvı enfeksiyona neden olur. Bunu apse izler. Bunlar da köpeğin poposunu yere sürterek acıyı ve kaşıntıyı dindirmeye çalışması ile sonuçlanır. Ayrıca anal keselerde nadir olmakla birlikte kötü huylu tümörler de görülebilir.

Bu durumda mutlaka veterinere başvurmalısınız

Ne sebeple olursa olsun köpeğin poposunu yere sürtmesi normal bir davranış değildir ve mutlaka veterinere başvurmak gerekir. Zira ancak veteriner hekim yapacağı muayene neticesinde köpeğin bu hareketi neden yaptığını bulabilir ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...