Jump to content

Köpeğim Ayağını Kemiriyor


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpekler ile binlerce yıldır bir arada yaşadığımız halde ne yazık ki hala bu hayvanların hangi hareketlerinin ne anlama geldiği konusunda çok az bilgimiz var. Aslında köpeklerin çoğu hareketinin ne anlama geldiği biliniyor ancak çoğumuz merak edip bu anlamları araştırma ihtiyacı duymuyoruz. Oysa hayatımızı paylaştığımız bu canlılarla çok daha içten ve sağlıklı bir ilişki kurabilmemizin yolu onları daha iyi anlamamızdan geçiyor.

Köpeğin ayağında cilt problemi ya da yara olabilir

Köpeğin ayağında yara ya da cilt problemi varsa duyduğu kaşıntı nedeniyle ayağını kemiriyor olabilir köpek. Köpeklerde egzama vücudun faklı noktaları ile birlikte ayaklarını da etkileyen bir hastalıktır ve çok kaşıntı yapar. Bu nedenle öncelikle köpeğinizin ayaklarında, pati aralarında bir cilt hastalığı, kızarıklık, tahriş olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şayet böyle bir oluşum fak ederseniz yapmanız gereken köpeği zaman kaybetmeden veterinere götürmek olacaktır.

Pisi otu batmış olabilir

Özellikle bahar ve yaz aylarında köpeklerin sağlığını ciddi biçimde tehdit eden tehlikelerden biridir pisi otu. Köpeğinizi dolaştırmaya çıkardığınızda ayağına pisi otu batmış olabilir ve köpek bu otu çıkarmak ya da verdiği rahatsızlık nedeniyle ayağını kemiriyor olabilir. Bunu anlamak için de yine köpeğin patilerini iyice kontrol etmelisiniz. Ancak pisi otu battığı yerde yürüdüğü için hiçbir şey göremeyedebilirsiniz ne yazık ki. Görünürde hiçbir şey olmadığı halde köpeğiniz ayağını kemirmeye devam ediyorsa yapmanız gereken yine mutlaka veterinere başvurmak. Pisi otunun zararları yazımıza göz atarak hem pisi otunun zararları hem de köpeğinizi bu ottan nasıl koruyabileceğinize ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpeğin ayağını kemirmesi kesinlikle normal bir davranış değildir

Şayet köpeğiniz ayağını kemiriyorsa ve yukarıda saydığımız fiziksel nedenlerin hiç biri köpekte bulunmuyorsa bu kesinlikle normal bir davranış değildir. Köpekler çok duygusal hayvanlardır ve etraflarında olan bitenden çok fazla etkilenirler. Köpeklerde ayak kemirme hareketi akla ilk olarak hayvanın stres altında olduğunu getirir. Zira köpekler çeşitli nedenlerle strese girdiklerinde rutin dışı bazı davranışlar sergilerler. Köpeklerin kuyruğunu kovalaması da ayağını kemirmesi de stres göstergesidir. Köpeğin ayağını kemirmesinin nedeninin tam olarak ne olduğunu öğrenmenin ve bu sorunu ortadan kaldırabilmenin tek yoluysa tabi ki köpeği veterinere götürmektir. Zira ancak veteriner hekim yapacağı detaylı bir muayene ile köpeğin bu davranışının altında fiziksel mi yoksa ruhsal mı bir sorun yattığını bulabilir ve doğru tedaviyi uygulayarak bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...