Jump to content

Köpeklerde Astım


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeklerde astım alerjik olarak ortaya çıkan bir hastalık. Köpeklerde astım bronşların ani gelişen alerjik reaksiyonlar neticesinde mukoza ile dolup tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. Bronşlar ciğerlerdeki havanın geçtiği yollar olduğu için bronşların mukoza ile dolması hayvanın nefes alamamasına sebep olur. Köpek ciğerlerindeki havayı dışarıya boşaltamadığı için nefes alamaz. Köpeklerin ciğerlerinde ortaya çıkan bu hastalığa köpek astımının yanı sıra bronşital astım ve köpek alerjik astımı da deniliyor.

Köpeklerde astım belirtileri

Her zaman söylediğimiz gibi tüm köpek sahiplerinin köpeklerini yakından izlemesi astım da dahil olmak üzere birçok hastalığın ya da rahatsızlığın erken fark edilebilmesini sağlar. Köpekler konuşarak dertlerini anlatamadıkları için onların bir sorunu ya da hastalığı olduğunu anlamanın tek yolu gözlemlemek ve rutin dışı davranışlar sergilediklerinde veteriner hekime başvurmaktır. Köpeklerde astım belirtileri şunlar;

Nefes alma güçlüğü

Hırıltılı soluma

Öksürük

Sık nefes alma

Uyuşukluk

Kondisyonda bozulma

Zayıflama

Köpeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa mutlaka veterinerinize başvurmalısınız.

Obez köpekler astıma daha yatkındır

Evlerde beslenen köpeklerde hareketsizlik ve yanlış besleme sebebiyle son yıllarda obezlik vakaları daha sık görülmeye başlandır. Ayrıca kısırlaştırma sonrası obezite de köpeklerin sağlıklarını ciddi biçimde tehdit ediyor. Obez köpeklerde astım diğerlerine oranla çok daha fazla ortaya çıkıyor. Bu nedenle köpekleri mutlaka düzenli ve sağlıklı şekilde beslemek ve egzersiz yaptırmak gerekiyor.

Köpeğin yanında sigara içilmesi çok yanlış

Veteriner hekimler son yıllarda köpeklerde astım ve diğer solunum yolu hastalıklarında görülen artışın en önemli sebeplerinden birinin köpeklerin yanında sigara içilmesi olduğu konusunda hemfikir. Yani “sigara dumanı köpeklere zarar verir mi?” diye düşünüyorsanız bunun yanıtı kesinlikle evet. Dolayısıyla köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için yanında asla sigara içmemelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...