Jump to content

Ünye'de Neler Yenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ordu, Karadeniz Bölgesi'nin en turistik illeri arasında ilk sıralarda gelir. Şehrin sadece merkezi değil, ilçeleri de bu durum üzerinde oldukça etkilidir. Ünye de söz konusu ilçelerden birisi olarak dikkat çektiği için, bu ilçenin kültürü de öne çıkar. Özellikle yeme-içme kültürü Ünye'de önemlidir. Başlıca yemekleri:

 

 

Hamsi: Bir Karadeniz ilçesi olarak hamsi yemeği ilk sırada gelir. Gerek sahil şeridinde yer alan restoranlar, gerek ise çarşı tarafındaki balıkçılarda menülerin ilk sırasında genel olarak hamsi yemekleri bulunur. Üstelik sadece tavada kızartma ya da buğulama olarak değil, hamsinin pek çok çeşitli yemek türü de bu restoranlarda tüketilebilir. Hamsi çorbası da Ünye'de yenilecekler listesinde yer alır.

 

 

Etli Karalahana Dolması: Ünye yemekleri denildiği zaman pek çok kaynakta göze çarpan bu yemeğe ilçe genelinde rastlamak da mümkündür. Her restoran, etli karalahana dolması konusunda birbiri ile yarışıyor denebilir. Hem lezzet hem de doyum açısından tercih edilen bu yemek, Ünye'ye bağlı beldelerde de sıklıkla tercih edilen ve tüketilen bir çeşit olarak öne çıkar.

 

 

Çerkez Tavuğu: Oldukça lezzetli ve bir o kadar da sunumu güzel olan yemeklerde çerkez tavuğu ilçede popüler durumdadır. Daha çok restoranlarda bulunan, iç kesimlerdeki mekânlarda yapılan çerkez tavuğu, bölgeye özel bir yemek olduğu için Ünye'nin etrafındaki pek çok yerleşim yerinde de yenebilir. Turşu servisi ile zenginleştirilen sunum, tavuğun yanındaki salata ile de güçlendirilir.

 

 

Pide: Karadeniz'in neredeyse her noktasında görülen kapalı pide, Ünye'de de fazlası ile ünlüdür. İçini kişilerin hazırlayarak odun fırınlarında pişirttiği ve bu şekilde hazır hale getirilen kapalı pideler, restoranlarda ve esnaf lokantalarında da rahatlıkla bulunabilir. Pidenin özelliği ise hamur kanatlarının içe doğru kapalı olarak pişirilmesidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...