Jump to content

Çilek Konservesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çok sevilen ve oldukça faydalı meyvelerden çileğin kışın da tüketebilmek için konservesi yapılır. Çilek konservesi, direkt olarak kullanılacağı gibi kompostolarda ve pasta süslemelerinde de tercih edilir.

 

 

Konverse yapımı için çileklerin taze ve zedelenmemiş, sıkı etli, kırmızı, kokulu ve orta büyüklükte olanları tercih edilir. Çilekler ezmeden birkaç sefer iyice yıkanır ve yeşil sapları ayıklanır. Cam kavanoz ve kapakları, kullanılmaya başlayana kadar kaynar suyun içinde bekletilir. Çilek konservesi soğuk ve sıcak yöntem olmak üzere iki şekilde kavanozlara doldurulur.

 

 

Soğuk yöntemle doldurulması: Önce istenilen kıvamda, yoğun, orta veya hafif şekerli bir şurup hazırlanır. Çilekler kavanozlara çiğ olarak sıkıca yerleştirilir ve üzerlerine tepelerinde 2 cm boşluk kalacak şekilde kaynar şeker şurubu dökülür. Kavanozun kapakları kapatılmadan, kapak kısmındaki şurup kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Kapaklar sıkıca hava almayacak şekilde kapatılır. Kavanozlar, pastörize edilmek üzere bir tencereye konur ve üzerlerini geçecek kadar su eklenir. Su kaynamaya başladıktan sonra bir kiloluk kavanozlar 20 dakika, yarım kiloluk kavanozlar 15 dakika pastörize edilir.

 

 

Sıcak yöntemle doldurulması: Tencereye bir kat çilek, bir kat şeker olmak üzere çilekler yerleştirilir. 3-4 saat bekletilerek çileklerin iyice sulanması sağlanır. Burada bir ölçü çileğe, yarım ölçü şeker kullanılır. Daha sonra bu karışım, şeker tam eriyene kadar ısıtılır. Elde edilen şurup, kaynamaya tam başlamadan önce, kavanozlara üzerlerinde bir parmak boşluk kalacak şekilde konur ve ağızları hava almamasına dikkat edilerek kapatılır. Soğuk yöntemdeki gibi kavanozlar pastörize edilir. Bu sefer bir kiloluk kavanozlar 15 dakika, yarım kiloluk kavanozlar 10 dakika pastörize edilir.

 

 

Her iki yöntemle de pastörize edilen kavanozlar tencereden çıkarılmadan önce bir süre kendi kendine soğumaya bırakılır. Tenceredeki su ılıdıktan sonra kavanozlar çıkarılır. Temiz bir bezin üzerine ters çevrilip konur ve bir gece soğuması için bekletilir. Eğer kapaklardan sızma yoksa ve kapaklar içe doğru bükülü ise çilek konservesi tam anlamı ile pastörize edilmiş demektir. Hazırlanan konserveler daha sonra tüketilmek üzere serin, rutubetsiz ve güneş görmeyen yerlerde saklanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...