Jump to content

Kiraz Konservesi


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yazın sevilen ve en çok tüketilen meyvelerinden biri olan kiraz soğuk kış günlerinde ya da sonbaharda tüketilmek istenirse kiraz konservesi tarifini denenebilir. Kiraz konservesi hem komposto gibi tüketilebilir hem de tatlıların ya da hamur işlerinin içine eklenebilir.

 

 

Kiraz Konservesi İçin Gerekli Malzemeler

 

 

1 kilogram kiraz

1,5 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı su

 

Kiraz Konservesi Nasıl Yapılır?

 

 

1 kilogram kiraz narin bir şekilde, deforme etmeden yıkanır. Sapları varsa yaprakları ayıklanır. Ardından çekirdekleri çıkartılır. Sularının süzülmesi için kirazlar bir süzgece alınır.

Diğer tarafta konserve yapılacak kavanozlar hazırlanır. Bunun için kavanozlar ve kapakları kaynayan suda dezenfekte edilir.

Yıkanan ve dezanfekte edilen kavanozların içine suları süzülmüş kirazlar boşaltılır. 1 kilogram kiraz toplamda 1 buçuk litrelik kavanozlara rahatlıkla sığacaktır.

1,5 su bardağı toz şeker ve 1,5 su bardağı su orta boy bir tencereye alınır ve kaynatılır. Kaynayan şekerli su kirazların doldurulduğu cam kavanozlara boşaltılır. Bunu yaparken kapları ağzına kadar doldurmak yerine yaklaşık 2 cm boşluk bırakmaya özen gösterilmelidir. Eğer kaynatılan şekerli su, kavanozları bu şekilde doldurmak için yeterli gelmiyorsa bir miktar kaynar su takviyesi yapılabilir.

Kavanozları doldurma işlemi tamamlandıktan sonra kapakları çok sıkı ve hava almayacak şekilde kapatılır.

Ağzı iyice kapatıldığına emin olunan kaplar su dolu bir tencerede yaklaşık yarım saat kadar kaynatılır. Kavanozların çatlamaması için tencerenin altına ızgara görevi yapacak bir nesne yerleştirilir. Böylelikle kaplar zarar görmeyecektir. Kaynayan tencerenin altını kapattıktan sonra su soğuyana kadar beklenir.

Su soğuduktan sonra kavanozlar kuru bir bez ya da kağıt havlu ile iyice kurulanır. Kapakları iyice kontrol edilip ters bir şekilde, bir kağıt havlunun üzerine soğumaya bırakılır. (Kapların kapağını kontrol ederken izlenecek yöntemlerden biri kapağa vurmaktır. Eğer kapağa vurulduğunda ses geliyorsa kavanoz hava almıştır ve konserve tutmamıştır.)

Kiraz konservelerinin iyice tutması için yaklaşık bir ya da iki gün boyunca ters bir şekilde dinlenip soğumaları beklenir. Ardından tüketene dek serin ve loş bir ortamda saklanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...