Jump to content

Kızılcık Konservesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kırmızı ve elips şeklinde ekşi meyveler veren kızılcık kızılcıkgiller familyasına ait bir ağaçtır. Halk arasında ergen adı ile de bilinir. Kızılcık meyvesinin doğrudan tüketimi ekşi tadı yüzünden pek yaygın değildir. Genelde hoşaf, reçel ve marmelat yapımında kullanılır.

 

 

Kızılcık istenildiğinde kolayca temin edilebilen bir meyve değildir. Oldukça kısa bir mevsimi olan kızılcığı pazarlarda ya da marketlerde kolayca bulmak da pek mümkün değildir. Bu nedenle kızılcık bulunduğunda konservesini yapmak oldukça yaygındır. İnsan sağlığına oldukça faydalı olduğu bilinir. Konservesi yapılarak ihtiyaç durumunda şifa amaçlı da kullanılabilir.

 

 

Kızılcık Konservesi Tarifi

 

 

​Kızılcıklar yıkanır. Çöpleri temizlenir. Tamamen süzdürülür.

Konserve yapmaya uygun kavanozların yarısına kadar kızılcıklar doldurulur.

İki ölçü şeker ile bir ölçü su kullanılarak şerbet elde edilir. (Kızılcık ekşimsi bir tada sahip olduğu için şerbet tercihi kişinin kendisine kalmıştır. Kimileri kızılcığın ekşimsi tadının kaybolmasını isterken kimileri de bunu istemeyebilir. Bu nedenle şeker oranı yapanın damak tadına kalmıştır.)

Kaynar vaziyetteki şerbet kavanozların içerisindeki kızılcıkların üzerine dökülür. Kavanozlar şerbet ile bir buçuk parmak boşluk kalıncaya kadar doldurulur ve ağızları sıkıca kapatılır.

Ardından kavanozlar geniş ve derin bir tencereye ters şekilde sıralanır. Kavanozların boylarını bir parmak aşacak şekilde su eklenir.

Kavanozlar ters vaziyette yarım saat kaynatılır.

Kaynama işlemi sonlandıktan sonra düz bir zemine ters vaziyeti bozulmadan aktarılır.

Tamamen soğuduktan sonra kavanozlar ters çevrilir. Kapaklarının içi doğru çökmüş olması gerekir.

Hazırlanan kızılcık konservesi isteğe göre buzdolabında ya da doğrudan güneş almayan serin bir yerde saklanır.

Bu şekli ile kızılcık konserveleri ortalama bir sene saklanabilir.

Kızılcık konservesi yapması oldukça kolay olan bir konservedir. Bu konserve ile istenilen her an kızılcık lezzeti yakalanabilir. Ayrıca bu konserve yemeklere lezzet katması amacıyla da eklenebilir. Kızılcık konservesi yapımında önemli olan kızılcıkların taze ve olgunlaşmış ancak sıcak ile temas edince hemen dağılmayacak kadar da diri olmasıdır. Bu şartlara uygun kızılcıklar bulunursa ve konserve onlarla yapılırsa en iyi sonuca ulaşılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...