Jump to content

Vişne Konservesi


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Konserve yazın bulunan fakat kışın bulunmayan gıdaların az miktarda ısıl işlemden geçirilerek saklama koşullarına uygun hale getirilmesidir. Genellikle meyvelerin konservesi yapılır. Bunun nedeni pek çok meyvenin yazın yetişmesidir. Kışın yetişen meyveler çok azdır.

 

 

Vişne yazın en sıcak dönemlerinde genellikle Ege bölgesinde yetişen, hafif ekşimtırak tada sahip olan bir meyve türüdür. Renginden de anlaşılacağı üzere kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca büyük oranda antioksidan ve vücuda faydalı vitaminleri içerisinde bulundurur. Çok faydalı olması kışın da tüketilmesini gerektirmiştir. Vişnenin kışın tüketilmesi için yazdan hazırlanması gerekir. Bu nedenle vişne konservesi kışın tüketilmesi amacıyla yapılır. Hazırlanışı oldukça kolaydır.

 

 

Hazırlanışı: Yazın vişnenin en olgun olduğu dönemde vişneler alınır. Geniş bir leğen içerisine konur. Sapları tek tek ayıklanır. Sadece meyveleri kalacak şekilde leğen soğuk su ile doldurulur. Birkaç dakika bu şekilde bekletilir. Bunun sebebi vişnenin içerisinde kurt varsa çıkması içindir. Daha sonra su süzülür ve tekrar yıkanır. Geniş bir tencereye alınır. Üzerine soğuk su ilave edilir. Yaklaşık bir kilo vişne için bir buçuk kilo su konulmalıdır. Yaklaşık beş dakika kadar kaynatılır. İsteğe göre içerisine bir miktar şeker ilave edilebilir. Bu şekilde hazırdır.

 

 

Cam kavanozlar kapaklarıyla birlikte geniş bir tencereye konur. Üzerine kavanozların hizasını geçene kadar su konulur. Bu şekilde yaklaşık yarım saat kaynatılır. Daha sonra tencereden kavanozlar maşa yardımıyla tek tek çıkartılır. İçleri, hazırlanan vişne konservesiyle doldurulur. Hepsi doldurulduktan sonra, kapakları kapatılır. Kapağın tam oturması için tamamen kurulanması gerekir. Sonrasında kavanozun kapağı açılmayacak sıkılıkta kapatılmalıdır.

 

 

Hazırlanan konserve vişne kavanozları, bir miktar suyun konulduğu tencereye ters şekilde konur. Birkaç dakika kaynatıldıktan sonra kavanozlar kapakları alta gelecek şekilde tezgah üzerine yerleştirilir. Yaklaşık 6 saat kadar bu şekilde bekleyen konserveler düz çevrilir. Nemin ve güneşin olamadığı yerlerde saklanır. Tüketilmesi istendiğinde kapağın hava aldırılarak açılmasıyla tüketilebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...