Jump to content

Şeftali Konservesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yazın olgunlaşan taze meyvelerin, yetişmedikleri kış aylarında tüketilmesi için meyvelerin konserve olarak saklanması bilinen en yaygın yöntemlerden biridir. Bu sayede insanlar kışında sevdikleri meyveleri tüketebilir ve özlediği tatları bulabilir. Bu özlenen tatlardan biriside şeftalidir. Şeftalide diğer meyveler gibi yaz aylarında yetişir ve kışın şeftali tadı özlendiğinde evde hazırlanan şeftali konserveleri tüketilebilir.

 

 

Bunun için öncelikle cam kavanozlar kullanılır. Bu kavanozlar konusunda en önemli nokta steril olmalarıdır. Çünkü şeftaliler bu kavanozlar içerisinde çok uzun süre kalacaklardır ve bozulmamaları gerekir. Sterilizasyon için cam kavanozlar bir tencere içerisinde yaklaşık 10 dakika kaynatılır ve şeftaliler içine girene kadar suda bekletilebilir. Bu uzun bekleme süresi içerisinde şeftalilerin bozulmaması için bir diğer önemli nokta şeftalilerin olgun ve çürüksüz olmasını gerektirir. Konserve yapılacak şeftaliler üzerinde kesinlikle çürük olmamalıdır. Eğer varsa bu konserve içerisinde bulundukları süre içerisinde bozulmalarına sebep olabilir. Bu yüzden eğer şeftaliler uzun süre saklanacaksa özenle seçilmelidir.

 

 

Şeftalileri kavanozlara koymadan önce kabukları soyulur. Eğer şeftaliler kaynatılmış su içerisinde 2 dakika bekletilirlerse kabukları daha kolay soyulacaktır. Kabukları soyulan şeftaliler istenilen boyutlarda doğranır. Doğrama işlemi sırasında çekirdekler ve şeftalinin merkezinde kalan kırımızı kısımlar alınır. Daha sonra bir tencereye su ve şeker konularak bir süre kaynatılır. Bu noktada tat için suyun miktarı isteğe göre ayarlanabilir. Şeftali de diğer meyveler gibi içerisinde şeker barındırır. Tadın ayarlamasında bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Hafif bir tat için 1 su bardağı şeker ile 3 su bardağı su karıştırabilir. Tatlı bir tat için 1 su bardağı şeker ile 1 su bardağı su karıştırılabilir veya tat oranı bu cetvel aralığında kişisel isteğe göre dengelenebilir. Su ve şeker kaynadıktan sonra şeftaliler bu karışıma atılır ve bir süre daha kaynatılır.

 

 

Daha sonra şeftali ve şeker-su karışımı daha önceden sterilize edilen kavanozlara konulur. Şeftalileri kavanozlara koyarken kavanozların üstünde 1,5-2 santimetre boşluk bırakılır. Bu noktada kavanozların kapakları sıkıca kapatılmalıdır. Sivri uçlu bir alet (bıçak, çatal vs.) kullanılarak içeride kalan hava alınmalıdır. Sonrasında kavanozlar düdüklü tencerenin içerisine konulur ve kavanozların yarısına gelecek kadar su konulur. Burada 20-25 dakika kadar kaynatılır ve şeftali konserveleri pastörize edilir. Kaynatılan kavanozlar tekrar sivri uçlu bir alet yardımıyla kontrol edilir ve içerisinde hava kalmadığından emin olunmalıdır. Bazen bu işlemden sonra kapaklar gevşeyebilir. Son olarak şeftali konserveleri ışık almayan ve serin bir ortamda saklanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...