Jump to content

Cavalier King Charles Spaniel


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

cavalier-king-charles-spaniel-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Küçük köpek ırkları arasında yer alan Cavalier King Charles Spaniel spor ve avcılık özelliklerine sahip Büyük Britanya kökenli bir köpektir. İyi huylu, neşeli ve oyuncu yanlarıyla ev ortamına da kolaylıkla uyum sağlayan köpek cinslerinden Cavalier 25-34 cm boylarında, 5-8 kilogram ağırlığında, hafif dalgalı, uzun, ipeksi tüylere sahiptir. Genellikle ayrı bir ırk olan ve farklı bir karaktere sahip King Charles Spaniel cinsleri ile karıştırılan Cavalier King Charles Spaniel cinslerinin ırk standardı 1928 yılında kurulmuştur.

 

 

Kucak köpeği olarak bilinen ve ilk dönemlerinde de kucak ve ayak ısıtıcı olarak hizmet veren Cavalier ırkı, standart olarak dört renkle tanımlanır. Kestane ve beyaz renklerinin bir arada olduğu Blenheim siyah, beyaz ve tan renklerine sahip Tricolor, siyah ve tan ile kırmızımsı kahverengi renkleri ve beyaz lekeleri ile ruby bu cins tanımlanmış renklerdir.

 

 

Çocuklarla, diğer petlerle ve köpek cinsleriyle iyi anlaşan Cavalier, oldukça uyumlu bir cinstir. Sahibini mutlu etmeyi seven bu cins zeki yapısıyla kolayca eğitilebilecek köpek cinsleri arasında yer alır. Yalnızlığı sevmeyen ve ilgiden hoşlanan Cavalier, sportif ve hareketli yapısına rağmen egzersiz ihtiyacı orta düzeyde bir cinstir. Uzun ya da kısa yürüyüşler egzersiz ihtiyacını karşılar ancak, her köpek gibi özgürce koşup oynadığı saatler Cavalier için de mutluluk vericidir. Her ne kadar süs köpekleri arasında yer alsa da Cavalierler atletik içgüdüleri ile avcı özellikleri nedeniyle koşan ve kovalayan bir köpektir. Trafikte araçlar dahil olmak üzere hareket halindeki çoğu şeyi kovalama içgüdüsü nedeniyle özellikle şehir ortamlarında tasmasız yürüyüşler risk teşkil edebilir.

 

 

Genellikle çok fazla havlamayan ve sakin bir cins olan Cavalier, diğer köpeklere göre karakterinde daha baskın olan ayrılık kaygısı sebebiyle uzun süreli yalnız bırakıldıklarında yıkıcı ve havlayan bir köpek haline gelebilir. Bu sebeple gün içerisinde evde çok fazla yalnız bırakılmamalıdır. Hafif bağımsız kişiliklerine rağmen çekingen bir yapıya sahip oldukları için, kendine güvenen bir mizacı oluşturabilmek adına, özellikle yavru dönemlerinde sosyalleşmeleri gerekir.

 

 

Uyumlu kişilikleri ile sahibini dinleyen ve itaatkar bir yapısı olan Cavalier, temel itaat eğitimi kolaylıkla verilebilecek köpek cinslerindendir. Bu cins köpekler için, engelleme iyi bir eğitim tekniğidir. Yavru köpeklerde ilk günden başlayacak temel itaat, yaşlı köpeklerde belli bir süre istese de sabırlı ve tutarlı davranışlarla verilebilir. Genellikle 10 dakikalık eğitim süreleri ile ilk 6 aya kadar söz dinlemeye ve otur, kalk, yat gibi basit komutlara yönelik temel itaat eğitimi tamamlanmış olmalıdır. Cavalierlerde tüm köpek cinslerinin eğitiminde olduğu gibi eğitim sırasında köpeği çelişkiye düşürecek her türlü davranıştan kaçınılarak, hayır denilen bir şeye hiç bir zaman hiç bir koşulda izin verilmemelidir.

 

 

Günde iki öğün olmak üzere kuru mama ile beslenme ihtiyacı karşılanan Cavalierlerde, mital kalp hastalığına, sirengomiyeli rahatsızlığına, epilepsi, kalça displazisine ve göz rahatsızlıklarına eğilimlidir. Uzun tüyleri sebebiyle haftada üç ya da dört kez fırçalama tüylerinde yaşanacak problemin önüne geçer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...