Jump to content

Whippet


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

whippet-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Tazılar türünde bir köpek olan Whippet’in kökeni on dokuzuncu yüzyılla kadar uzanır. Greyhound, İtalyan tazısı ve Terrier cinsi köpeklerin çiftleştirilmesi ile elde edilmiştir. İsmini, hızla hareket etmek anlamına gelen “whip it” kelimesinden alır. Saate 60 km hızla koşabildiği için eskiden İngiliz işçi sınıfı arasında bu köpeği yarışlarda kullanmak gelenek haline gelmişti.

 

 

Zarif ve ince bir yapıya sahiptir. Kaplan desenli, siyah, kızıl, sarı, beyaz ya da gri ve bu renklerin karışımı olan tüyleri sık ve kısadır. Uzun burun yapısı, içe doğru kıvrık kulakları ile minyatür bir baş yapısı vardır. Derin bir göğsü, güçlü ve uzun sırtı, içeri doğru çekik karnı, kamçı gibi kuyruğu vücut yapısının özelliklerindendir.

 

 

Ortalama ömürleri 12-15 yıl arasındadır. Ağırlıkları 6.5-18 kg. arasında değişir. Erkeklerin ağırlığı ortalama 12.5 kg, dişilerinki ise 11 kg civarındadır. Omuzlarından itibaren boy uzunlukları erkeklerde 48-56 cm, dişilerde 46-53 cm arasında değişir.

 

 

Whippet’in en önemli özelliği zeki, hareketli, iyi huylu, sadık ve sevgi dolu karakteri ile iyi bir ev köpeği olmasıdır. Eğitimlerinde oyun içeren yöntemler kullanılmalı, sert unsurlardan kaçınılmalıdır. Çocuklarla ona karşı sert davranmadıkları sürece çok iyi anlaşır. Diğer insanlarla ve köpeklerle arası iyidir. Ancak yabancı insanlara karşı dikkatli davranır. Kedilerle anlaşamaz ama evdeki kedi ile birlikte büyütülürse, kediyle uyum sağlar. Bekçi ve av köpeği olarak eğitilebilir. Kısa sürede yüksek hızlara ulaşabilen mükemmel bir koşucudur. Dönüş yeteneği, diğer köpek cinslerine göre daha fazladır. Temiz ve kokusuz köpeklerdir.

 

 

İyi bir apartman köpeği olmasına rağmen dışarıda her gün egzersiz yapma olanağı sağlanmalıdır. Bu egzersizler 20-30 dakikalık yürüyüşler şeklinde olmalı, gerekirse koşması içinde fırsat tanınmalıdır. Tüy bakımı, sık ve düz tüyleri olduğu için kolaydır. Düzenli fırçalanmalıdır. Beslenme olarak ortalama 1-1.5 kap kuru mama yeterlidir. Öğün sayısı ve miktarı köpeğin yaşına ve ağırlığına göre ayarlanır.

 

 

Tüyleri ince olduğu için soğuğa karşı duyarlıdır, soğuk ve karlı havalarda ek olarak giydirilmeleri gerekebilir. Zayıf ve narin köpek olmalarına rağmen sağlık açısından çok dayanıklılardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Whippet Cinsi...

   Temel Özellikleri Mutlu, duygulu, gururlu, zeki ve uysaldır.   Ortalama Ömür: 12-15 yıl   Kilo Erkek/Kilo Dişi: 9-18/9-18 kg   Boy Erkek/Boy Dişi: 48-56/46-53 cm   Neler Yapar? Kısa mesafeli yarışlarda kullanılır. Saatte 60 km. hızla koşabilir. Mükemmel karakteri sayesinde insana eşlik edebilir, gerektiğinde dikkatli bekçi köpeği olarak da eğitilebilir. Narin görünüşüne rağmen hastalıklara karşı dirençlidir ve uzun ömürlüdür.   Kökeni 19. yüzyıl sonunda greyhound, İtalyan tazısı

   , Yer: Köpekler

  • Whippet

   Temel Özellikleri Geniş göğsünden kaslı bacaklarına kadar sağlam yapılı, fakat küçük gövdeli bir köpektir. Ateşli, hareketli ve kendine güvenlidir.   Neler Yapar? Pek çok terrier gibi avındaki hayvanları yakalayabilen bir cinstir. Bu rolde ne kadar kararlı ve amansız olduğunu kanıtlamıştır.   Ancak günümüzde bu sempatik, küçük, hareketli köpek çok değerli ve aranan bir aile dostu haline gelmiştir. Bir apartmanda rahatlıkla yaşayabilir, ama özgürlük duygusunu sevdiği unutulmamalıdır. Bir

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...