Jump to content

Pekingese


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

pekingese-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Kökeni Çin’e dayanan Pekingese ismini on yedinci yüzyılda Batı'ya getirilerek tanıtmış köpek cinslerindendir. Pekingese (pekines) ırkı, insanlara refakat etmesi için oyuncu köpek olarak var olan bir köpek türüdür. Sevgi dolu, duyarlı ve sadık bir köpek ırkıdır. Pekingese ırkı köpekler ortalama 25 cm boyunda ve 7 kg ağırlığında siyah, kahverengi ve beyaz renkli türlere sahiptir.

 

 

Sevimli ve şirin olmasından dolayı çok sevilir. Ancak fazla sevgiden sıkılan bir ırktır. Bağımsız hareket etmeye meyilli olmalarından itaat eğitimi zor olur. Eğitilirken inatçı karakterleri göz önüne alınıp, ödül verilerek eğitimlerin yapılması gerekir. Eğitimin sağlıklı tamamlanabilmesi için bu ırkın eğitimi verecek kişiyi sevmesi gereklidir. Eğer bu bağ oluşturulamazsa oldukça agresif ve hırçın bir yapıda olurlar.

 

 

Pekingese ırkına iştahsızlıkları nedeniyle yemek yedirmek oldukça zordur. Genel ırk özelliği olarak oldukça seçici bir ırktır. Diğer köpek ırklarında olduğu gibi bebeklik döneminde dört öğün olarak, erişkin ağırlığına geldiğinde günde iki öğün olarak beslenmelidir. Kuru ve konserve mamaların yanında, yemeğe teşvik etmek için değişik yemekler verilmelidir. Beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kalsiyum miktarı düşük besinler ile bakılmasıdır. Yanlış besleme deri problemlerine sebep olabilir.

 

 

Pekingese ırkı köpeklerin tüyleri oldukça uzun ve yoğundur. Genellikle tüyleri sağlam bir yapıya sahip olduğundan çok fazla tüy dökmezler. Her gün olmasa bile haftada bir kez mutlaka taranmalıdır. Tüyleri taranırken düz olarak değil, arkadan öne doğru taranması gerekir. Buradaki amaç, havaya kalkmalarını engelleyip alt tabakanın havalandırılmasını sağlamaktır. Pekingese köpeklerin tüyleri yılda iki kez kesilmelidir. Tüylerinin bakımı düzenli olmazsa sık sık deri rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Kulaklar haftada bir kez kuru pamukla temizlenir.

 

 

Küçük oldukları için geniş alanlara ihtiyaç duymazlar. Apartman daireleri için en ideal köpek türüdür. Sahiplerine çok bağlı olduklarından çocukları kıskanabilirler. Bu sebeple çocuklu aileler bu türü sahiplenirken dikkatli olmalarında ve iyi düşünmelerinde fayda vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Pekingese

      Pekingese her renk olabilen uzun, düz ve gösterişli tüylere sahiptir. Büyük, koyu renkli, canlı ve hafif dışarı çıkık birbirinden uzak gözleri iri kafatasını tamamlar. Koyu renkli kırışık burun kısmı ve sarkık uzun tüylü kulakları ile düz bir yüzü vardır. Boyun kısa ve kalındır. Ağzı kapandığında ne dişleri ne de dili görünmemelidir. Bu küçük ancak oldukca kemikli olan köpeklerin kendilerine has yuvarlanmaya benzeyen bir yürüyüş şekli vardır.   Karakteri   Pekingese kendini tehlikeye ataca

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...