Jump to content

King Charles Spaniel


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

king-charles-spaniel-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

İngiltere kökenli bir tür olan King Charles Spaniel Pug'larda olduğu gibi basık bir burnu, belirgin alın çıkıntısı ve kubbemsi kafatası olan küçük köpeklerdir. Bu köpek türü oyuncu, kibar ve sevgi dolu olmasına rağmen bazen çekingen olabilir.

 

 

Fiziksel Özellikleri

 

 

King Charles Spaniel genelde on dört kg ağırlığındadır ve yirmi beş-otuz cm boyuna ulaşır. Geniş ve yuvarlak aynı zamanda kubbemsi kafa tasına sahiptir. Kısa, kalkık burunlara ve iri, parlak siyah gözlere sahiptir. Uzun, geniş, tüylü ve sarkık kulakları vardır. Yaklaşık olarak ömürleri on iki-on dört yıldır. Yumuşak, ipeksi ve dökümlü kürke sahiptir. Dört çeşidi bulunur ve renklerine göre isimlendirilir.

 

 

King Charles: Siyah ve ten rengi

Ruby: Kızıl ve bazen göğüs bölgesinde birkaç beyaz tüy

Prens Charles: Siyah, beyaz ve bronz

Blenheim: Kırmızı ve beyaz

Karakter Özellikleri

 

 

Bu köpek türü oldukça sempatik, sevecen, arkadaş canlısı ve mutlu bir yapıdadır. Ona sevgi ve ilgi ile yaklaşanlara karşı çok yumuşak huyludur. Bu ırk uslu, zeki ve biraz inatçıdır. Ailesiyle birlikte zaman geçirmeyi çok sever. Çok sık havlamaz. Uyumlu yapılarına rağmen bazen çekingen ve cesaretsiz olabilir. Diğer köpekler ve çocuklar ile arası genellikle iyidir. Ancak yaşı büyük olanlarla daha iyi anlaşır. Çok iyi bir ev köpeğidir.

 

 

Yaşam Ortamı

 

 

Apartman hayatına oldukça uygun bir türdür. Ev içinde çok hareketi olmadığından dolayı gün içerisinde enerjisini atabilmesi için dışarı çıkarılmalıdır. Ancak sıcak havayı çok fazla sevmez. Bu yüzden sıcak günlerde dışarıda bırakılmamalıdır.

 

 

Egzersiz İhtiyacı

 

 

Egzersize oldukça az ihtiyaç duyar. Zinde tutulması için basit egzersizler yaptırılabilir. Yürüyüş ya da ev içerisinde oynanan oyunlar da bu ihtiyacını giderebilir.

 

 

Bakımı

 

 

Bu tür orta derecede tüy döker. Kulaklarının ve uzun tüylerinin temiz tutulması gerekir. Bu nedenle sık sık fırçalanması gerekir. Tüylerinin kesilmesine ihtiyaç duyulmaz. Sadece gerektiği zamanlarda banyo yaptırılmalıdır. Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Enfeksiyon oluşmaması için sık sık kulak içleri kontrol edilmelidir. Kalp ve bel kemiği ile ilgili hastalıklara yakalanma riskleri vardır. Fakat bu türün büyük bir çoğunluğu sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Cavalier King Charles Spaniel

      Küçük köpek ırkları arasında yer alan Cavalier King Charles Spaniel spor ve avcılık özelliklerine sahip Büyük Britanya kökenli bir köpektir. İyi huylu, neşeli ve oyuncu yanlarıyla ev ortamına da kolaylıkla uyum sağlayan köpek cinslerinden Cavalier 25-34 cm boylarında, 5-8 kilogram ağırlığında, hafif dalgalı, uzun, ipeksi tüylere sahiptir. Genellikle ayrı bir ırk olan ve farklı bir karaktere sahip King Charles Spaniel cinsleri ile karıştırılan Cavalier King Charles Spaniel cinslerinin ırk standar

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...