Jump to content

Dachshund


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

dachshund-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Kökeni Almanya olan Dachshund 1600’lü yıllarda av köpeği olarak üretilmiş saf kan bir ırktır. Bir diğer adı da 'sosis köpek'tir ve av köpeği ırkıdır. Bu ırkın üç farklı türü vardır. Bunlar; uzun, kısa ve fırça tüylü Dachshund köpekleridir. Tüylerinin rengi kahverengi, kızıl tonları ve siyah-beyaz karışımıdır. Ağırlıkları 14 kg kadar, boyları da 25 cm'e kadar ulaşır.

 

 

Vücut yapısı olarak uzundur. Son derece neşeli ve hareketli köpeklerdir. Koku alma duyuları kulak yapısından dolayı avlarda (özellikle tavşan, domuz avında) çok sık kullanılan köpek ırklarından biriridir. Fiziki olarak uzun bir köpek olduğu için sağlık açısından bel ve omurlarda çok sık rahatsızlıklara yakalanırlar. Bir diğer dezavantajı ise beslenmelerine dikkat edilmediğinde aldıkları fazla kilolardan dolayı ön bacaklarda eğrilikler olabilir.

 

 

Bu cins köpekler iki tür eğitim alırlar. Birincisi av eğitimi, diğeri ise ev ve aile eğitimidir. Av eğitimleri iki aylıkken, aile içi eğitim ise 2-2,5 aylıkken başlar. Aile ortamına çok kısa sürede adapte olabildikleri için eğitimleri aile tarafından verilebilir. Bakımında en çok rastlanan sorun, açken çok fazla havlamasıdır. Bu nedenle beslenmesinde düzenli ve titiz olunması gerekir.

 

 

Sporcu bir köpek olduğu için uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Dolayısıyla dışarı çıkartıldığında serbest olarak gezdirilmesi tavsiye edilir. Enerjileri çok yüksek olduğu için bakıcıları sürekli ilgilenmeli ve onlarla oyun oynamalıdırlar. Av köpeği ailesine dâhil olsa da günümüzde küçüklüğü ve şirinliğiyle daha çok ev köpeği olarak bakılır. Sahiplerin en çok tercih etme nedenlerinin başında tüy dökme probleminin olmaması gelir. Hareketliliği ve boyutu sayesinde çocuklarla ilişkileri son derece iyidir.

 

 

Yüksek ve gür bir sese sahip olduğundan ve yabancılara karşı saldırganlığından dolayı nadir de olsa bekçi köpeği olarak bakılabilir. Uzun tüylü (Longhaired Dachshund) türde günlük olarak düzenli fırçalanması gerekir. Ancak kısa (smooth Dachshund) ve fırça (Wirehaired Dachshund) tüylü cinslerinde yılda ikiz kez fırçalanması yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Dachshund

   Dachshund uzun vücudu ve kısa bacakları ile dikkat çeken, kaslı ve güçlü bir köpektir. Vakur bir duruşu ve zeki bir ifadesi vardır. Uzun ve hafifçe kubbeli bir kafatası, üçgen şeklinde büyük ve düşük kulakları, uzun bir burnu ve oldukça güçlü dişleri vardır. (Dachshund'da genellikle 42 diş bulunur). Gözleri oval, koyu kızıl veya kahverengi-siyahtır.   Boyun uzun, kaslı yapıdadır ve kavis yapmadan omuzlarla birleşir.Göğüs yapısı geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karın içe doğru gergindir. K

   , Yer: Köpekler

  • Dachshund(Sosis)

   Temel Özellikleri üç ayrı türü vardır: Kısa tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü. Biz en eski ve ve diğer türlerin de atası olan kısa tüylü olanı temel alacağız. En sık görüleni kısa tüylü olanıdır. Bakışlarında enerjik ve dostça bir ifade vardır. Cesur, inatçı, neşeli, duygulu, kompkleksizdir.   Neler Yapar? Hayvanları ininde yakalabilen bir köpektir. Büyük Britanya, Almanya ve İsviçre'de av sporu için kullanılır. Ancak köpek yetiştiricilerinin ---cög---u bu cinsi zeki ve canlı bir insan dostu

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...