Jump to content

Samoyed


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

samoyed-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Adını tarih öncesi Sibirya'da yaşayan bir halktan alan Samoyed günümüzde en çok tercih edilen evcil köpeklerdendir. O dönemlerde kızakların çekiminde Samoyed köpekleri kullanılmıştır. 1889 senesinde kaşif Robert Scott'un köpeklerden birkaçını İngiltere'ye getirmesi ile Samoyed dünyaya yayılım göstermiştir.

 

 

Kaslı bir vücuda sahiptir. Yüksekliği erkek ve dişide değişim gösterse de ortalama 48 ile 60 cm arasıdır. Samoyed'in bacakları yerde dik bir biçimde durur. Oldukça güçlü bir bacak yapısına sahip olan köpeğin ayakları düz ve tüylüdür. Sarı, krem ve beyaz renge sahip olan kürk kısmı soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı olduğu için sık ve serttir. Güçlü ve dinamik bir köpek olan Samoyed'in gözleri koyu renktedir. Siyah ya da kahverengi burnu olan köpeğin kafası ise güçlü ve uç kısma doğru sivridir. Uç kısma doğru hafifçe yuvarlaklaşıp dikleşen kulağı orta büyüklüktedir.

 

 

Oldukça naif bir köpek olan Samoyed tek bir kişiyi sahip olarak seçse de insanlara karşı oldukça nazik davranır. Dışa dönük ve arkadaş canlısı olduğu için koruma köpeği olarak kullanılamaz. Yabancılara bile sevecen bir tavır sergiler. Çocuklarla iyi iletişim kurabilen Samoyed aile yaşantısı için elverişli bir köpektir. Sahibine bağlandığı zaman oldukça sosyal ve canlı bir hale bürünür. Diğer ev hayvanları ile uyumludur. Havlamaya eğilimi olan köpek uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Aksi taktirde eşyalara zarar verebilir.i:

 

 

Çok zeki bir köpek olan Samoyed formal itaat eğitimine karşı gelebilir. Eğitim sürecinin sıkı tutulması ve sabırlı olunması önerilir. Takım halinde çalışmaya daha uyumludur. Bireysel olarak kendini doğru ifade edemeyebilir.

 

 

Samoyed sıcak iklimi sevmez. Sıcak havalarda serin bir bölgede tutulması gerekir. Apartman yaşantısı için uygun olsa da küçük bir bahçe köpeğin yaşaması için daha idealdir. Çünkü oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Günlük olarak egzersiz yapmak ister. Bunun için açık alanlarda bulunması gerekir.

 

 

Samoyed'in kürkü sık ve gür bir yapıya sahiptir. Mevsimsel olarak tüy döken köpeğin sık sık fırçalanması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Samoyed

      Temel Özellikleri Samoyed güçlü, dayanıklı ve aktif bir köpektir. Sakin, nazik, vakur, sadık ve duyguludur. Köpek takımlarında kullanıldığı için bu değerli özelliklerini dışa vurma fırsatı genellikle yoktur. Ne var ki, tek bir kişiye bağlandığı zaman iyi huylu, sevimli ve insanlara uyum sağlayabilen bir köpek haline gelir. Asla sorun çıkarmaz, fakat gerektiğinde hasımlarıyla başedebilir.   Tüylerinin saf beyaz olabilmesi ve düzenli banyo ihtiyacı duymaması olumlu niteliklerinden birini oluşt

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...